Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
15 11
Reklama

„Nowe” rondo Rataje do września 2020 roku

KaT
wtorek, 2.01.2018 r.
godz. 08.34
KaT | wtorek, 2.01.2018 r., godz. 08.34
„Nowe” rondo Rataje do września 2020 roku

W maksymalnie około 2,5 roku rondo Rataje ma przejść metamorfozę.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
17°C 1015 hPa
JUTRO
pogoda
15°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
16°C 1007 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wracamy do sprawy dofinansowania przebudowy ronda Rataje, jednego z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na terenie Poznania. W ubiegłym tygodniu miasto otrzymało dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości ponad 106 mln złotych. Całość ma kosztować blisko 154 mln złotych.

Inwestycja obejmie przede wszystkim „korektę układu komunikacyjnego” w rejonie ronda. Co to oznacza? Ruch autobusowy ma się tu odbywać po torowisku tramwajowym, a by było to możliwe, konieczne jest przebudowanie układu drogowego. Dodatkowo priorytet mają tu otrzymać pojazdy komunikacji miejskiej. - Zwiększona zostanie łączna liczba pasów na wylotach z ronda. Powstaną m.in. dwa pasy do skrętu w lewo z ulicy Jana Pawła II w Krzywoustego, co pozwoli na przyznanie dłuższego światła zielonego pojazdom wyjeżdżającym z Poznania, jadącym od mostu Królowej Jadwigi - tłumaczą urzędnicy.

Na ulicach Krzywoustego, Jana Pawła II i Zamenhofa mają powstać „korytarze komunikacyjne” dla autobusów i tramwajów. - Wybudowane zostaną dodatkowe buspasy na rondzie dla autobusów poruszających się w ruchu okrężnym oraz dla tych jadących w kierunku ul. Piłsudskiego bez ograniczania ilości pasów dla samochodów - dodają. Sygnalizatory świetlne będą miały współgrać z systemem ITS, a piesi dzięki temu będą mogli łatwiej poruszać się po rondzie. Miasto planuje tu także budowę nowych dróg rowerowych i parkingów dla rowerów. Wokół ronda, na przystankach, pojawi się 13 tablic informacji pasażerskiej.

Ale to nie wszystko. Przebudowany ma zostać dworzec autobusowy przy rondzie. Remont przejdzie m.in. plac manewrowy, platformy przystankowe, zainstalowany zostanie monitoring, a całość ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach tej samej inwestycji zakupionych zostanie 15 autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami, które mają obsługiwać zintegrowany węzeł komunikacyjny rondo Rataje.

Wszystkie prace mają potrwać maksymalnie do września 2020 roku.

Reklama