Reklama

Od stycznia zapłacimy więcej za przejazd A2 w Wielkopolsce!

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Autostrada Wielkopolska właśnie poinformowała, że od najbliższego wtorku wzrosną opłaty za korzystanie z odcinka trasy Konin - Nowy Tomyśl.

Kolejna podwyżka zostanie wprowadzona już 2 stycznia o 6.00 rano, a więc we wtorek. Opłaty dla samochodów osobowych i motocykli pójdą w górę ponownie o złotówkę za każdy z odcinków. Tym samym przejechanie 50 kilometrów na trasie będzie nas kosztować 20 złotych. Podwyżka wynosi 2 grosze za kilometr w przypadku kategorii pierwszej (osobówki i motocykle) oraz 20 groszy za kilometr w przypadku kategorii piątej (pojazdy ponadnormatywne). 50-kilometrowy odcinek pokonany pojazdem ponadnormatywnym będzie nas kosztować 200 złotych.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Ostatnia podwyżka została wprowadzona w marcu 2017 roku. Wówczas za każdy z trzech 50-kilometrowych odcinków trasy między Koninem i Nowym Tomyślem zaczęliśmy płacić 19 złotych.

- Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu - wyjaśnia Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej. - Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60% z budżetu państwa - dodaje.

Na co idą pieniądze z opłat? Przede wszystkim na bieżące utrzymanie trasy, remonty i modernizacje (w przyszłym roku ma się rozpocząć m.in. poszerzanie o trzeci pas poznańskiego odcinka od węzła Komorniki do węzła Krzesiny), a także na spłatę kredytów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro