Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -1
Reklama

Są pieniądze na „korektę” ronda Rataje

KaT
piątek, 29.12.2017 r.
godz. 10.17
KaT | piątek, 29.12.2017 r., godz. 10.17
Są pieniądze na „korektę” ronda Rataje

W piątek marszałek Marek Woźniak podpisze umowy na dofinansowanie projektów dotyczących miejskiego transportu publicznego i tzw. niskiej emisji. Na przebudowę ronda Rataje trafi ponad 106 mln złotych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1025 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1029 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

- Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał blisko 146 mln zł unijnego dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 - 2020 na projekty transportowe obejmujące kompleksowe działania związane z mobilnością miejską i usprawniające korzystanie z publicznego transportu zbiorowego - wyjaśnia Urząd Marszałkowski.

Na liście znajduje się 6 inwestycji. Są to m.in. węzeł przesiadkowy Rokietnica (dofinansowanie na ponad 22 mln zł) czy budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Śremie (prawie 4,5 mln zł dofinansowania). Z perspektywy poznaniaków najistotniejsze są jednak pieniądze na „Korektę funkcjonowania układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje”. Poznańscy urzędnicy starali się o dofinansowanie w wysokości 106,6 mln złotych i taką kwotę miasto otrzyma na ten cel. Całość ma natomiast kosztować prawie 154 mln złotych.

Przypominamy, że miasto w 2016 roku zapowiedziało przebudowę ronda Rataje. Przedstawiono trzy warianty inwestycji, po czym urzędnicy sami wybrali wariant III wyceniony na około 98 mln złotych, który zakłada wspólne przystanki przy rondzie (na każdej z dojazdowych ulic), a także przebudowę przystanków Serafitek i Wioślarska (także mają być wspólne). Na rondzie miałby również powstać buspas oraz dodatkowy skręt w lewo z Jana Pawła II w Krzywoustego. Dodatkowo miasto wspominało o zakupieniu 15 autobusów elektrycznych, które obsługiwałyby trasy z dworca na Ratajach. Stąd całkowita kwota inwestycji w wysokości ponad 150 mln złotych.

Kiedy inwestycja miałaby się rozpocząć? Wiadomo, że miasto musi zapewnić brakującą kwotę do zrealizowania całości. W budżecie Poznania na przyszły rok, na korektę ronda Rataje, zapisano 2,5 mln złotych. Szczegóły poznamy wkrótce.

Reklama