Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 1
Reklama

Rusza budowa kolejnego odcinka trasy S5 Poznań - Wrocław!

KaT
piątek, 29.12.2017 r.
godz. 09.36
KaT | piątek, 29.12.2017 r., godz. 09.36
Rusza budowa kolejnego odcinka trasy S5 Poznań - Wrocław!
Odcinek Radomicko - Leszno - fot. GDDKiA

Przed świętami wojewoda wydał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla budowy odcinka trasy S5 pomiędzy Wronczynem i Kościanem Południe.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1010 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1023 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jeszcze w listopadzie Alina Cieślak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśniała, że w przypadku odcinka Wronczyn - Kościan - Radomicko „jesteśmy na ukończeniu procedury, a więc uzyskaniu decyzji ZRID, która umożliwi wykonawcy realizację prac budowlanych”.


Mamy dobre wiadomości! Dokładnie 20 grudnia wojewoda wydał decyzję ZRID dla odcinka Wronczyn - Kościan Południe, a już następnego dnia odbyło się przekazanie placu budowy. - Wykonawca może realizować pełen zakres robót objętych kontraktem - wyjaśnia Cieślak. - Decyzja obejmuje budowę około 19 km dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z budową węzłów drogowych, obiektów mostowych oraz Miejsc Obsługi Podróżnych. Planowany termin oddania do ruchu to III kwartał 2019 roku - dodaje. Wykonawcą prac jest Budimex, a kontrakt opiewa na prawie 360 mln złotych.

Kolejny odcinek, Kościan Południe - Radomicko, także zbliża się wielkimi krokami. Podobnie jak w przypadku odcinka Wronczyn - Kościan Południe, wykonawca musi zaprojektować i wybudować odcinek trasy S5. W tym przypadku chodzi o około 16-kilometrowy fragment. Jesienią uzyskano ZRID w zakresie węzła Lipno, a w listopadzie rozpoczęły się pierwsze prace. Obecnie trwają tu m.in. prace archeologiczne. Wykonawca, firma Mota - Engil, czeka na ZRID dla pozostałego fragmentu odcinka Kościan Południe - Radomicko, który umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych na całym odcinku. Kontrakt w przypadku tego odcinka opiewa na ponad 303 mln złotych.

Pozostałe dwa odcinki to Radomicko - Leszno i Leszno - Kaczkowo. Są w budowie i mają być gotowe w trzecim kwartale przyszłego roku.

Co z odcinkiem najważniejszym dla poznaniaków, a więc Poznań - Wronczyn? Prace miały się zakończyć w tym roku, czego nie udało się dokonać. Później pojawiły się informacje o nowym terminie - maj 2018. Jesienią GDDKiA poinformowało nas jednak, że jest ryzyko kolejnego przesunięcia terminu zakończenia inwestycji. Wykonawca już bowiem składa kolejne roszczenia o wydłużenie termin ze względu na warunki pogodowe.

Reklama