Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
6 2
Reklama

Miliony na rewaloryzację wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach

j
środa, 27.12.2017 r.
godz. 14.45
j | środa, 27.12.2017 r., godz. 14.45
Miliony na rewaloryzację wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Kompleks cysterski w Owińskach, który znajduje się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych niebawem przejdzie rewaloryzację. Na realizację tego projektu powiat poznański otrzymał blisko 8,8 mln zł unijnej dotacji

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
7°C 993 hPa
JUTRO
pogoda
6°C 1003 hPa
POJUTRZE
pogoda
3°C 1009 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Realizację projektu zaplanowano na rok 2018. Umowa z wykonawcą prac została podpisana w środę a łączna wartość zadania wyniesie blisko 12 milionów złotych. Po Zamku w Kórniku i Pałacu w Rogalinie, Ośrodek w Owińskach będzie najpiękniejszym miejscem w naszym powiecie. Łącznie w teren Ośrodka i dawnego klasztoru zainwestujemy 25 mln zł. Warto pamiętać, że jest to budynek pocysterski i nie był budowany dla niewidomych. Projekt, który został bardzo wysoko oceniony, obejmuje prace konserwatorskie oraz remontowe, a także poprawę standardu obiektu, określanego przez przepisy przeciwpożarowe i techniczno-budowlane – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański. Z uwagi na profil działalności placówki i unikalną lokalizację w zespole obiektów dawnego kompleksu klasztornego Cystersów, a także dzięki współpracy z zagranicznymi organizacjami zajmującymi się tematyką Szlaku Cysterskiego, całe zadanie ma zasięg międzynarodowy – dodaje.

W wyniku realizacji projektu do zwiedzania zostaną udostępnione pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 1900 merów kwadratowych. Na korytarzach i na klatkach schodowych zamontowane będą m.in. trójwymiarowe naklejki posadzkowe ułatwiające dotykową orientację w przestrzeni, co pozwoli na swobodne korzystanie z obiektu osobom z niepełnosprawnościami. Pomieszczenia objęte projektem zostaną udostępnione dla zwiedzających, w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niewidomych i niedowidzących. A wszystko dzięki likwidacji progów w obiekcie oraz zamontowaniu trzech transporterów schodowych. W korytarzach oraz na klatkach schodowych znajdą się dodatkowe oznaczenia dla niepełnosprawnych w formie trójwymiarowych naklejek posadzkowych („ryflowań”) ułatwiających dotykową orientację w przestrzeni – wyjaśnia Jan Grabkowski.

Zakres prac obejmuje m.in. remont na krużgankach, dużego refektarza (jadalnia), małego refektarza (jadalnia dla najmłodszych), kapitularza (czytelni), biblioteki czy kaplicy (auli) oraz piwnic klatek schodowych oraz XIX-wiecznej stolarki drzwiowej. Planowane są też prace związane z modernizacją instalacji elektrycznej i sanitarnej. Ponadto ma też powstać dwujęzyczny folder promocyjny, w którym prezentowane będą m.in. realizacja całej inwestycji oraz historia zabytkowego kompleksu cysterskiego wraz z oznaczeniem miejsca realizacji przedsięwzięcia na mapie Szlaku Cysterskiego.

Reklama