Reklama

Bożonarodzeniowe szopki w poznańskich kościołach

fot. Marta M.
fot. Marta M.

W okresie świąt Bożego Narodzenia w kościołach budowane są szopki bożonarodzeniowe, które przedstawiają wyobrażenie o narodzinach Jezusa Chrystusa. Niektóre mają charakter tradycyjny, inne bardziej współczesny. Zachęcamy do przesyłania zdjęć szopek z poznańskich kościołów.

Tradycja budowy bożonarodzeniowych szopek jest pozostałością przedstawień, którym początek dał św. Franciszek z Asyżu -On to w 1223 roku, w noc Bożego Narodzenia, na leśnej polanie, ustawił oświetlony pochodniami żłóbek i poprowadził stamtąd uroczystą procesję, aby wraz z mnichami i wiernymi modlić się i łączyć z całym światem w radości Bożego Narodzenia- pisze Barbara Ogrodowska, etnografka.

Wkrótce zwyczaj został przeniesiony do franciszkańskich kościołów, a zaczęły mu towarzyszyć przedstawienia nawiązujące do wydarzeń Bożego Narodzenia. Do Polski ten zwyczaj dotarł dzięki francuskim i włoskim misjonarzom, a nazwany został jasełkami -Przedstawienia te cieszyły się ogromnym powodzeniem i przyciągały do kościołów wielkie tłumy wesołych, niesfornych, hałaśliwych, swobodnie zachowujących się widzów- wyjaśnia Ogrodowska. Spotkało się to z reakcją biskupa poznańskiego Teodora Czartoryskiego, który zakazał urządzenia widowisk jasełkowych w kościołach. Jasełka mimo to przetrwały jako element popularnych obchodów kolędniczych, a w kościołach pojawiły się nieruchome szopki bożonarodzeniowe.

Dziś trudno sobie wyobrazić kościół, w którym w okresie Bożego Narodzenia, brakuje szopki. Zachęcamy Państwa do przesyłania na adres [email protected] zdjęć szopek, które stanęły w poznańskich kościołach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro