Reklama
Reklama

Abp Stanisław Gądecki na pasterce wzywa do przyjmowania uchodźców: wszyscy mamy takie samo prawo do korzystania z dóbr ziemi

fot. Jacek Bednarczyk/PAP
fot. Jacek Bednarczyk/PAP

Tradycyjna pasterka została odprawiona przez abp Stanisława Gądeckiego w katedrze poznańskiej. Hierarcha kolejny raz wezwał chrześcijan do przyjmowania uchodźców.

Abp Gądecki już wielokrotnie apelował w sprawie uchodźców, a homilia, którą wygłosił w czasie pasterki była w dużej mierze poświęcona właśnie temu tematowi. Metropolita poznański stwierdził, że powinnością chrześcijanina jest realizacja pokoju. Pokój zdaniem arcybiskupa ma dwa wymiary. Wewnętrzny, który możemy osiągnąć wyzbywając się grzechu oraz zewnętrzny - wymagający pokoju z bliźnim i całym stworzeniem.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Tym razem pasterz poznańskiego kościoła powołał się w swojej homilii na słowa papieskiego orędzia na 51. Światowy Dzień Pokoju -Pokój - mówi papież - który aniołowie ogłosili pasterzom w noc Narodzenia Pańskiego jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku. Pośród tych ludzi znajduje się 22,5 miliona uchodźców, którzy uciekają od wojen i głodu lub są zmuszeni opuścić swoją ziemię z powodu dyskryminacji, prześladowań, ubóstwa i degradacji środowiska. Którzy opuszczają swoją ojczyznę w związku z zagrożeniem jej życia, zdrowia lub wolności. Którzy szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju i aby je znaleźć, gotowi są ryzykować życie w podróży, która w wielu przypadkach jest długa i niebezpieczna. Gotowi są znosić trudy i cierpienia, pokonywać druty kolczaste i mury, wzniesione po to, by trzymać ich z dala od tego celu - mówił abp Gądecki i dodawał -Mądrość wiary umacnia w nas przekonanie, że wszyscy należymy do "jednej rodziny - zarówno migranci, jak społeczności lokalne, które ich przyjmują - i wszyscy mamy takie samo prawo do korzystania z dóbr ziemi, których przeznaczenie jest powszechne. Solidarność i dzielenie się są oparte na tej właśnie podstawie.

Jednocześnie arcybiskup stwierdził, że rządy oczywiście mają prawo do podejmowania działań przeciwko nielegalnej migracji i podejmowania stosownych działań -W każdym razie, w podejmowaniu problemu uchodźców i ubiegających się o azyl najważniejszym punktem odniesienia nie może być bezpieczeństwo narodowe, lecz jedynie człowiek - przekonuje abp Gądecki i wskazuje też na strategię, która powinna towarzyszyć przyjmowaniu uchodźców.

Strategia składa się z takich elementów jak przyjmowanie, chronienie, promowanie i integrowanie - "Przyjmowanie" zwraca uwagę na konieczność rozszerzania możliwości legalnego wjazdu, aby nie odsyłać uchodźców i migrantów do miejsc, gdzie czekają ich prześladowania i przemoc oraz równoważenia troski o bezpieczeństwo narodowe z ochroną podstawowych praw człowieka. Pismo Święte przypomina nam: "Nie zapominajcie też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę". "Chronienie" przypomina o obowiązku uznania i ochrony nienaruszalnej godności tych, którzy uciekają z powodu realnego zagrożenia, w poszukiwaniu schronienia i bezpieczeństwa, aby zapobiegać ich wykorzystywaniu. Myślę tu szczególnie o kobietach i dzieciach, znajdujących się w sytuacjach, w których bardziej wystawione są na zagrożenia i nadużycia, prowadzące nawet do ich zniewolenia. Bóg nikogo nie dyskryminuje: "Pan strzeże przychodniów, chroni sierotę i wdowę". "Promowanie" odnosi się do wspierania integralnego rozwoju ludzkiego migrantów i uchodźców. Pośród wielu narzędzi, które mogą pomóc w realizacji tego zadania, pragnę uwydatnić znaczenie, jakie ma zapewnienie dzieciom i młodym ludziom dostępu do wszystkich poziomów edukacji - dzięki temu nie tylko będą mogli oni rozwijać i wykorzystywać swoje zdolności, ale będą również lepiej umieli wychodzić na spotkanie innym, kultywując ducha dialogu, a nie zamknięcia czy konfrontacji. Biblia uczy, że Bóg "miłuje cudzoziemca, udzielając mu chleba i odzienia"; dlatego napomina: "Wy także miłujcie cudzoziemca, bo sami byliście przybyszami w ziemi egipskiej". "Integrowanie" zaś oznacza umożliwianie uchodźcom i migrantom pełnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa, które ich przyjmuje, w dynamice wzajemnego wzbogacania oraz owocnej współpracy w promowaniu integralnego rozwoju ludzkiego lokalnych społeczności - wyjaśnia abp Gądecki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
21.61 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro