Reklama

Brakuje szczepionek na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Rośnie liczba zachorowań

fot. WTK
fot. WTK

Od kilku miesięcy w naszym regionie brakuje szczepionek na wirusowe zapalenie wątroby typu A. W najbliższym czasie nie można spodziewać się pod tym względem poprawy.

Tylko w tym roku w Polsce odnotowano ponad 3000 przypadków zachorowań na WZW A, czyli tzw. "chorobę brudnych rąk". To 100 razy więcej niż 12 miesięcy wcześniej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W Wielkopolsce chorobę wykryto do tej pory u 480 osób. W całym 2016 roku były tylko dwa takie przypadki.

W Polsce szczepienia na WZW A nie są obowiązkowe. Decydują się na nie głównie osoby wyjeżdżające na urlop do krajów tropikalnych. Zarazić można się przez spożycie zakażonego jedzenia.

Problem w tym, że szczepionek brakuje w całej Europie. - Zaopatrzenie w preparaty do szczepień zalecanych opiera się na komercyjnych. Jeśli producent widzi, że jest zbyt, to produkuje więcej. Zupełnie inaczej jest w przypadku szczepień obowiązkowych - tłumaczył w rozmowie z telewizją WTK dr Andrzej Trybusz, Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Kolejna partia szczepionek ma pojawić się w aptekach w lutym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro