Reklama
Reklama

Warto być aktywnym obywatelem

Ruch pieszych w Metropolii Poznań

Budżety obywatelskie w stolicy Wielkopolski i w podpoznańskich gminach w 2018 roku sięgną niemal 25 milionów złotych. Ponad 70% funduszy trafi na przedsięwzięcia wskazane przez mieszkańców Poznania. Metropolitalne samorządy są coraz bardziej dynamiczne dzięki inicjatywom ich obywateli.

Raport o budżetach obywatelskich w Metropolii Poznań pokazuje wiele pozytywnych tendencji. Przede wszystkim systematycznie rośnie frekwencja podczas wybierania propozycji projektów. Rekord odnotowano w Kostrzynie, gdzie w głosowaniu w ubiegłym roku udział wzięło aż 46% uprawnionych.

- Mieszkańcy skupiają się na rozwoju infrastruktury o charakterze rekreacyjnym i sportowym. Inwestycje te stanowią aż 44% wybranych projektów obywatelskich - wylicza Dawid Drobnić ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań. - 21% przedsięwzięć dotyczy budowy chodników, utwardzenia dróg, oświetlenia ulic, kanalizacji, monitoringu wizyjnego. Stanowią one komunalną infrastrukturę podstawową - precyzuje Drobnić.

Projekty miękkie zajmą aż 18% budżetów partycypacyjnych. To wydatki na zadania nieinwestycyjne, czyli organizację festynów rodzinnych, wydarzeń kulturalnych, zajęć ruchowych czy krajoznawczych. Mieszkańcy Poznania opowiedzieli się na przykład za wsparciem ogrodów zoologicznych i palmiarni, przeznaczając na to 15% budżetu.

W Metropolii Poznań już 13 samorządów organizuje budżety obywatelskie. Co piąty projekt spośród zgłoszonych inicjatyw jest realizowany. Warto być aktywnym! Więcej informacji można znaleźć w Raporcie "Budżety Obywatelskie w Metropolii Poznań, 2018" na stronie www.konsultacje.metropoliapoznan.pl. To pierwszy taki portal w Polsce, pozwalający mieszkańcom aglomeracji na wyrażanie swojej opinii.

Na portalu zamieszczone są również ankiety, poprzez które mieszkańcy mogą wyrazić swoje opinie na poniższe tematy.

Reklama w przestrzeni Metropolii Poznań

Szyldy, bannery czy podświetlane billboardy na stałe zagościły w ulicznym krajobrazie. Czy istotnie wszystkie są potrzebne i dobrze spełniają swoją funkcję?

Poprzez interaktywne narzędzie każdy może zaznaczyć na mapie najbardziej nieestetyczne reklamy w swojej okolicy.
Możesz zadbać o jakość przestrzeni Metropolii Poznań, wypełniając ankietę

http://bit.ly/2BWedW3.

Ruch pieszych w Metropolii Poznań

Podpowiedz, jak usprawnić ruch pieszy w Metropolii Poznań

Czy ruch pieszy jest najważniejszy, a preferencje dla niego powinny mieć priorytet w rozwoju infrastruktury gmin Metropolii Poznań?

W jaki sposób upowszechnić tę formę przemieszczania się i zapewnić jej maksymalne bezpieczeństwo?

Chętnie wsłuchamy się w Twoje propozycje. Możesz je zgłosić za pomocą ankiety. Zachęcamy do jej wypełnienia.

Link do ankiety: http://bit.ly/2jh2vyt

Atrakcje turystyczne wokół Poznania.

Odwiedzasz ciekawe miejsca w Twojej okolicy? Teraz masz szansę wykazać się wiedzą i poprawić w ten sposób ofertę turystyczną Metropolii Poznań.

Twoje spostrzeżenia są bardzo ważne. Możesz je przekazać poprzez wypełnienie krótkiej ankiety na metropolitalnym portalu konsultacji społecznych.

Link do ankiety: http://bit.ly/2AM3a58

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
5.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro