Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 9

Muzeum Powstania Wielkopolskiego przeszło metamorfozę

j
niedziela, 17.12.2017 r.
godz. 15.34
j | niedziela, 17.12.2017 r., godz. 15.34
Muzeum Powstania Wielkopolskiego przeszło metamorfozę

W ramach przygotowań do uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego metamorfozę przeszło Muzeum Powstania Wielkopolskiego mieszczące się w Odwachu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
22°C 1026 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
17°C 1018 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
Jump Arena wraca na Grunwald! | Wczoraj, godz. 19:00
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Ekspozycja, którą do niedawna było można podziwiać w Odwachu była przygotowywana około 10 lat temu, dlatego podjęta została decyzja o wprowadzeniu zmian – a jest ich sporo. Zmieniła się nie tylko górna, ale też dolna część ekspozycji Przebudowane zostały niektóre ściany zwiększając powierzchnię wystawienniczą z 300 do 340 metrów kwadratowych. Nową aranżację zyskała też ekspozycja - wzbogacono ją o nowe zabytki, plansze i liczniejsze multimedia. 

Każde pomieszczenie udostępnione do zwiedzania to jest jakby kapsuła czasu. Najpierw opowiadamy o zrywach insurekcyjnych i militarnych w walce o niepodległość od czasów kościuszkowskich, Wiosnę Ludów, powstania listopadowe i styczniowe. Druga sala opowiada o czasach germanizacji, zupełnie innej formie walki- mówi Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Dalej pokazujemy mieszkanie, dom polski. On był dotychczas, ale teraz go "unowocześniliśmy". Pokazujemy też okopy I wojny światowej, które ostatecznie daje nam szansę na niepodległość – dodaje. Ci, którzy pamiętają ekspozycję przed przebudową, z pewnością zauważą spore zmiany - zaznacza kierownik muzeum.

Przebudowę sfinansowano z budżetu Miasta Poznania.

ZOBACZ VIDEO
arrow