Reklama
Reklama

Poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych chce modernizować kolejne pociągi PKP Intercity

fot. Muri/wikimedia/CC-BY-SA 40
fot. Muri/wikimedia/CC-BY-SA 40

W ostatnim czasie wielokrotnie informowaliśmy o sukcesach poznańskiej Fabryki Pojazdów Szynowych. Włodarze firmy nie zwalniają jednak tempa, a ostatnio wzięli udział w dialogu technicznym dotyczącym modernizacji należących do PKP Intercity składów ED74.

Umowa na dostawę dla Przewozów Regionalnych elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74 podpisano w 2005 roku. W latach 2007 - 2008 czternaście sztuk pojazdów trafiło do przewoźnika, ale nie jeździły długo w jego barwach. Pod koniec 2008 roku pociągi zostały przekazane do spółki PKP Intercity, ale również w barwach tego przewoźnika nie cieszyły się uznaniem. Przedstawiciele spółki twierdzili, że pojazdy nadają się jedynie do krótkich podróży.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

W ostatnich latach większość składów została odstawiona na bocznicę ze względu na brak napraw okresowych. PKP Intercity długo nie miało pomysłu, co zrobić ze składami. Rozważono między innymi ich sprzedaż, ale ostatecznie zadecydowano, że wszystkie składy wrócą na tory, a składy wymagające przeglądów okresowych zostaną zmodernizowane -ED74, oprócz napraw P5, przejdą także modernizację. Na pewno wymienimy w nich siedzenia na znacznie wygodniejsze, będzie w nich bezprzewodowy internet i gniazdka z prądem dla pasażerów, pojawią się udogodnienia dla niepełnosprawnych i pasażerów z rowerami - mówił kilka tygodni temu w rozmowie z portalem Rynek Kolejowy Marek Chraniuk z PKP Intercity.

Dialog techniczny w sprawie przeglądu i modernizacji prowadzony był w ostatnich tygodniach, a udział w nim wzięła między innymi Fabryka Pojazdów Szynowych. Poza poznańską fabryką zainteresowane zleceniem są PESA Bydgoszcz, Newag Nowy Sącz oraz mało znana firma Ente.

To już kolejne działania podejmowane przez FPS w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że to właśnie FPS wyremontował składy EN57, które trafiły do Przewozów Regionalnych, a w ostatnim czasie poznańska firma wygrała przetargi na modernizację i budowę nowych wagonów dla PKP Intercity. Firma zapowiedziała także zupełnie nowe projekty takie jak nowy, innowacyjny pociąg hybrydowy.

Przetarg na wykonanie napraw i modernizację ED74 zostanie ogłoszony w najbliższych tygodniach. Wszystkie ED74, którymi dysponuje PKP Intercity, mają wrócić na tory w rozkładzie jazdy 2020/2021.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uderzenie ciepła. Mamy wiosnę w lutym!
10℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
40.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro