Reklama
Reklama

Szybsza emerytura za urodzenie trójki dzieci? Posłowie PiS chcą zadbać o demografię

Zdjęcie poglądowe fot. Julie Elliott-Abshire / freeimages.com

Po raz kolejny w przestrzeni publicznej pojawił się pomysł premiowania wcześniejszą emeryturą matek, które urodzą więcej niż dwójkę dzieci.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje o inicjatywie posłów Prawa i Sprawiedliwości, Jerzego Gosiewskiego i Adama Ołdakowskiego. W piśmie do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej proponują oni, żeby obniżyć o 5 lat wiek emerytalny dla matek trojga i więcej dzieci. Nawet w sytuacji, gdy nie mają one odpowiedniego stażu pracy.

- W związku z licznymi postulatami, które otrzymujemy podczas dyżurów poselskich i spotkań z wyborcami z regionu Warmii, Mazur i Powiśla, zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia zmian do systemu świadczeń emerytalnych, które premiowałyby kobiety za urodzenie i wychowywanie więcej niż dwojga dzieci - argumentują parlamentarzyści.

Dla posłów byłoby to uzupełnienie programu "500 plus", który pozytywnie wpłynął na dzietność, ale wciąż nie daje wymaganych z punktu widzenia demografii wyników.

Ministerstwo jest sceptycznie nastawione do tego pomysłu. W swojej odpowiedzi resort podkreśla, że osoby przebywające na urlopach macierzyńskich czy wychowawczych mają opłacane składki na ubezpieczenie społeczne, a od 2013 roku objęto nimi również osoby sprawujące opiekę na dzieckiem, które wcześniej zrezygnowały z aktywności zawodowej.

Posłowie PiS zapowiadają, że będą wracać do tej kwestii.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
20.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro