Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -1
Reklama

Szybsza emerytura za urodzenie trójki dzieci? Posłowie PiS chcą zadbać o demografię

sk
czwartek, 7.12.2017 r.
godz. 12.08
sk | czwartek, 7.12.2017 r., godz. 12.08
Szybsza emerytura za urodzenie trójki dzieci? Posłowie PiS chcą zadbać o demografię
Zdjęcie poglądowe fot. Julie Elliott-Abshire / freeimages.com

Po raz kolejny w przestrzeni publicznej pojawił się pomysł premiowania wcześniejszą emeryturą matek, które urodzą więcej niż dwójkę dzieci.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1025 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje o inicjatywie posłów Prawa i Sprawiedliwości, Jerzego Gosiewskiego i Adama Ołdakowskiego. W piśmie do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej proponują oni, żeby obniżyć o 5 lat wiek emerytalny dla matek trojga i więcej dzieci. Nawet w sytuacji, gdy nie mają one odpowiedniego stażu pracy.

- W związku z licznymi postulatami, które otrzymujemy podczas dyżurów poselskich i spotkań z wyborcami z regionu Warmii, Mazur i Powiśla, zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia zmian do systemu świadczeń emerytalnych, które premiowałyby kobiety za urodzenie i wychowywanie więcej niż dwojga dzieci - argumentują parlamentarzyści.

Dla posłów byłoby to uzupełnienie programu "500 plus", który pozytywnie wpłynął na dzietność, ale wciąż nie daje wymaganych z punktu widzenia demografii wyników.

Ministerstwo jest sceptycznie nastawione do tego pomysłu. W swojej odpowiedzi resort podkreśla, że osoby przebywające na urlopach macierzyńskich czy wychowawczych mają opłacane składki na ubezpieczenie społeczne, a od 2013 roku objęto nimi również osoby sprawujące opiekę na dzieckiem, które wcześniej zrezygnowały z aktywności zawodowej.

Posłowie PiS zapowiadają, że będą wracać do tej kwestii.

Reklama