Reklama
Reklama

Odkryli makabryczny pochówek czterech niemieckich żołnierzy

fot. Archiwum Pomost

Członkowie stowarzyszenia Pomost prowadzili na początku grudnia prace ekshumacyjne we Lwówku w powiecie nowotomyskim. Na dawnym cmentarzu ewangelickim natknęli się na szczątki czterech niemieckich żołnierzy, które skrępowane były niebieskim sznurkiem.

Stowarzyszenie Pomost powstało w 1997 roku, a jego celem jest działanie na rzecz pojednania pomiędzy Polakami a Niemcami. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma niemieckimi partnerami, dokumentuje wojenne wydarzenia na dawnym pograniczu polsko-niemieckim, porządkuje dawne niemieckie cmentarze, a także prowadzi poszukiwania i ekshumacje anonimowych pochówków niemieckich żołnierzy poległych w czasie wojny.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Ostatnio członkowie stowarzyszenia dzięki dokumentom z Archiwum Państwowego w Poznaniu trafili na pochówek żołnierzy na dawnym ewangelickim cmentarzu we Lwówku (pow. nowotomyski). Znaleziono informacje pozwoliły na dotarcie do grobu, w którym znaleziono szczątki czterech żołnierzy, dwa nieśmiertelniki oraz niemieckie guziki. W grobie znaleziono też niebieskie linki, którymi skrępowano ciała żołnierzy -Przy szczątkach znajdowały się niebieskie linki z tworzywa sztucznego. Ich układ wskazuje, iż zwłoki żołnierzy były nimi obwiązywane w celu przetransportowania ich z miejsca śmierci na cmentarz - wyjaśniają odkrywcy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
4.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro