Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Odkryli makabryczny pochówek czterech niemieckich żołnierzy

BS
środa, 6.12.2017 r.
godz. 20.30
BS | środa, 6.12.2017 r., godz. 20.30
Odkryli makabryczny pochówek czterech niemieckich żołnierzy
fot. Archiwum Pomost

Członkowie stowarzyszenia Pomost prowadzili na początku grudnia prace ekshumacyjne we Lwówku w powiecie nowotomyskim. Na dawnym cmentarzu ewangelickim natknęli się na szczątki czterech niemieckich żołnierzy, które skrępowane były niebieskim sznurkiem.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1015 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Stowarzyszenie Pomost powstało w 1997 roku, a jego celem jest działanie na rzecz pojednania pomiędzy Polakami a Niemcami. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma niemieckimi partnerami, dokumentuje wojenne wydarzenia na dawnym pograniczu polsko-niemieckim, porządkuje dawne niemieckie cmentarze, a także prowadzi poszukiwania i ekshumacje anonimowych pochówków niemieckich żołnierzy poległych w czasie wojny. 

Ostatnio członkowie stowarzyszenia dzięki dokumentom z Archiwum Państwowego w Poznaniu trafili na pochówek żołnierzy na dawnym ewangelickim cmentarzu we Lwówku (pow. nowotomyski). Znaleziono informacje pozwoliły na dotarcie do grobu, w którym znaleziono szczątki czterech żołnierzy, dwa nieśmiertelniki oraz niemieckie guziki. W grobie znaleziono też niebieskie linki, którymi skrępowano ciała żołnierzy - Przy szczątkach znajdowały się niebieskie linki z tworzywa sztucznego. Ich układ wskazuje, iż zwłoki żołnierzy były nimi obwiązywane w celu przetransportowania ich z miejsca śmierci na cmentarz - wyjaśniają odkrywcy.

Reklama