Reklama
Reklama

Pociągi pospieszne już nie będą zatrzymywać się na stacji Poznań Wschód

fot.  Izabela Schulz/wikimedia
fot. Izabela Schulz/wikimedia

W najbliższą niedzielę na kolei zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy. Dla poznaniaków oznacza to niekorzystne zmiany w ruchu pociągów pospiesznych. Zdecydowana większość pociągów tej klasy zatrzyma się tylko na stacji Poznań Główny.

Już dziś pociągi pospieszne przejeżdżające przez Poznań omijają większość poznańskich stacji i zatrzymują się jedynie na przystanku Poznań Wschód oraz stacji Poznań Główny. Od 10 grudnia zdecydowana większość pociągów pospiesznych zatrzyma się tylko w centrum miasta. O pociągach relacji Poznań - Warszawa napisał w środę portal branżowy rynekolejowy.pl. Przedstawicielka PKP Intercity tłumaczy na jego łamach -Zrezygnowaliśmy z postojów większości składów z powodu małej liczby pasażerów wsiadających i wysiadających na tej stacji - tłumaczy Marta Ziemska z Biura Prasowego PKP Intercity. Na stacji Poznań Wschód zatrzyma się jedynie TLK Gombrowicz jadący z Warszawy do Szczecina, co ciekawe ten sam pociąg jadący w przeciwnym kierunku na Wschodzie nie zatrzyma się.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Okazuje się jednak, że problem nie dotyczy jedynie pociągów z Warszawy, a właściwie wszystkich pociągów jadących z tego kierunku. Na stacji Poznań Wschód od 10 grudnia nie zatrzymają się pociągi pospieszne z Trójmiasta, Bydgoszczy, Torunia czy Olsztyna. Wysłaliśmy zapytanie o przyczyny takiej decyzji do przedstawicielki PKP Intercity.

Problem pociągów pospiesznych przejeżdżających przez Poznań jest jednak szerszy. Od lat pociągi tej klasy nie zatrzymują się na stacjach Poznań Górczyn czy Poznań Garbary, które są dobrze skomunikowane i mogłyby być dogodnym punktem przesiadkowym dla osób nie udających się do centrum, a mimo to PKP Intercity nie widzi potrzeby zatrzymania na nich pociągów - Pociągi PKP Intercity zatrzymywały się już przez pewien czas na stacji Poznań Grabary. Frekwencja pasażerów z tego przystanku była bardzo mała. Dlatego na razie nie planujemy zatrzymywać się na tej stacji - poinformowała naszą redakcję jakiś czas temuAgnieszka Serbeńska, rzeczniczka prasowa PKP Intercity.

Decyzje PKP Intercity dziwią, zwłaszcza, że pociągi pospieszne zatrzymują się na mniejszych stacjach choćby w Gdańsku (Oliwa i Wrzeszcz) czy Warszawie (Wschód i Zachód), a pasażerowie chętnie z nich korzystają. Prośbę o szerszy komentarz w tej sprawie również przesłaliśmy do PKP Intercity.

Czy pociągi pośpieszne powinny zatrzymywać się na mniejszych stacjach na ternie Poznania?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uderzenie ciepła. Mamy wiosnę w lutym!
10℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
44.70 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro