Reklama
Reklama

Nowy Rynek na miejscu starego dworca PKS: są nowe wizualizacje

W miejscu byłego dworca autobusowego przy ulicy Matyi powstaje kompleks Nowy Rynek, który ma zająć prawie 4 hektary powierzchni.

Inwestor, firma Skanska, właśnie ogłosiła jakie pracownie architektoniczne będą zaangażowane w ten projekt deweloperski. - Obok pracowni JEMS Architekci i Maćków Pracownia Projektowa wpływ na wygląd inwestycji będą miały medusa group i Ultra Architekci - zapowiada Skanska.

W pierwszym etapie, który rozpoczął się już latem, powstaje budynek biurowy o powierzchni 25 000 metrów kwadratowych. - W poszukiwaniu pomysłów, które miały stać się podstawą do sformułowania zasad kształtowania zespołu budynków na pierwszy plan wysunęła się idea stworzenia nowego placu miejskiego - tłumaczy Paweł Majkusiak, wspólnik w pracowni JEMS Architekci. Stąd nazwa dla całej inwestycji - Nowy Rynek. Między budynkami ma powstać właśnie ogólnodostępny rynek dla mieszkańców.

- Projekt przewiduje realizację wokół rynku czterech niezależnych funkcjonalnie budynków. Dominantą przestrzenną założenia będzie budynek wysokościowy zlokalizowany na zamknięciu osi widokowych ulic Matyi i Wierzbięcice. Jego forma, kaskadowo obniżająca się w kierunku placu, stanowić będzie dopełnienie kompozycji przestrzennej całego założenia. Zdecydowana część lokali na parterze to oczywiście lokale usługowe. Przestrzeń wokół placu i ulic zajmą restauracje, bary, sklepy - dodaje.

Za pierwszy i drugi etap, w których powstanie nie tylko biurowiec o powierzchni 25 000 m2, ale też drugi o powierzchni 10 000 m2 i parking pod nimi, odpowiada pracownia Maćków. - Zależy nam, aby te obiekty dawały miastu coś od siebie. Nie chodzi o epatowanie formą, ale o żywe, wielkomiejskie i zadaszone partery z wejściem od ulicy, terenów publicznych - tak aby zaprosić mieszkańców do środka - tłumaczy Zbigniew Maćków.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy budynek ma być gotowy w drugim kwartale 2019 roku. Obiekt powstanie od strony ulicy Matyi i Przemysłowej i będzie mieć 6 kondygnacji naziemnych. W pierwszym etapie powstanie też 265 miejsc parkingowych. Docelowo cały kompleks ma mieć 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro