Reklama
Reklama

Miłośnik kolei odnalazł poznańskie lokomotywy w Libanie. Zbiera pieniądze na film o nich

fot. Michał Bis/mat. prasowe

Lokomotywa SU45 produkowana w latach siedemdziesiątych w poznańskich zakładach HCP jest dobrze znana z polskich torów. Okazuje się jednak, że pojazd był też eksportowany do Libanu. Tam na poznańskie lokomotywy trafił miłośnik kolei Michał Bis.

Michał Bis jest miłośnikiem kolei z Krakowa. Na swoim koncie ma między innymi film Złote Gody EU6 o angielskich elektrycznych lokomotywach, które przez lata pełniły służbę w barwach polskich kolei. Za ten film Bis został nagrodzony na międzynarodowym przeglądzie filmów kolejowych w Austrii.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA

Jakiś czas temu miłośnik kolei zainteresował się historią lokomotywy SU45 produkowanej w poznańskich zakładach Cegielskiego, a szczególnie trzema lokomotywami, które zostały wyeksportowane do Libanu. Przez kilka lat Michał Bis próbował wpaść na trop wyeksportowanych SU45, pisał w tej sprawie do libańskiej ambasady, ale ostatecznie udało się je odnaleźć dzięki libańczykowi poznanemu za pośrednictwem serwisu Facebook -W listopadzie 2015 roku poleciałem do Libanu. Jednak przed wyjazdem o zgodę na filmowanie w Libanie starałem się 3 lata. Na miejscu w Bejrucie udało mi się dostać na teren jednostki wojskowej gdzie od 1997 roku zdeponowane zostały 3 polskie spalinówki - relacjonuje Bis i dodaje -W tym czasie nagrałem także wiele ciekawych wywiadów z pracownikami zakładów HCP Cegielski, którzy uczestniczyli w pracach produkcyjnych. W filmie wypowiadać będą się także Libańczycy i konwojent, który przez miesiąc prowadził pociąg z naszymi maszynami przez całą Europę i kraje Bliskiego Wschodu.

Realizacja filmu uzależniona jest jednak od znalezienia środków finansowych. Michał Bis próbował uzyskać takowe od wielu instytucji, ale ostatecznie zorganizował publiczną zbiórkę w serwisie wspieramkulture.pl. Zebrane środki zostaną przeznaczone na postprodukcję filmu.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
5.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro