Reklama
Reklama

Jednolita karta aglomeracyjna zastąpi komkarty i nie tylko

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Wkrótce do rąk mieszkańców trafi PEKA, czyli Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna. Zapłacimy nią za zakupy, przejazd autobusem i parking w strefie. PEKA ma być także kartą biblioteczną. To, co dziś wydaje się wręcz nierealne, stanie się prawdziwe już w 2009 roku.

Niepozorny, zielonkawykawałek plastiku już od przyszłego roku zastąpi tradycyjny portfel. Karta PEKA - Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna pod koniec stycznia trafi do rąk dwóch tysięcy Poznaniaków, którzy będą ją testować. PEKA ma zastąpić dotychczasowe karty miejskie, czyli kartę parkingową, biblioteczną, komkartę, a nawet kartę płatniczą. Chcemy przetestować parę aplikacji, które działają na jednej karcie, bo na razie na rynku jest wiele kart z jedną aplikacją - mówi Jędrzej Solarski,zastępca dyrektora Wydziału Organizacyjnego UM. Karty będą drukowane w Centrum Zarządzania Siecią Komputerową.Tam też powstają elektroniczne legitymacje studenckie, które od tego roku wprowadziły poznańskie uczelnie. Specjaliści zapewniają, że karty wyposażone w dwa chipy są bezpieczne, w przeciwieństwie do kart magnetycznych, w których złamanie kodu dostępu nie wymaga skomplikowanych zabiegów.

Na początek karty trafia do urzędników miejskich, uczniów wybranych szkół i pracowników Politechniki Poznańskiej, którzy przetestują jej możliwości. Po trzech miesiącach nastąpi podsumowanie i przystąpienie do właściwego projektu karty aglomeracyjnej - zapowiada Tomasz Kokowski z Centrum Zarządzania Siecią Komputerową.Cały projekt, czyli produkcja kart, zakup czytników i ich instalacja w komunikacji MPKi bibliotekach będzie kosztował 32miliony złotych. Pieniądze pochodzić mają ze środków Unii Europejskiej i kasy miasta.

Wszystko wskazuje więc na to, że dotychczasowekomkarty odejdą do lamusa. Bowiem z końcem 2008 roku kończy się umowa MPK z dotychczasowym operatorem systemu. Negocjujemy przejęcie całego systemu, tak aby MPK było operatorem. Taki układ zakłada, że jesteśmy właścicielem urządzeń ładujących, transmisji danych, głównego serwera i komkarty - informuje prezes MPK Wojciech Tulibacki. A to oznacza, żeMPK przygotowuje grunt pod wprowadzenie karty aglomeracyjnej. Prawdopodobnie już w 2009 roku karta trafi do rąk wszystkich mieszkańców aglomeracji. Pierwszy egzemplarz dla każdego z poznaniaków będzie darmowy.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro