Reklama
Reklama

Września: w kopule kościoła odkryli kapsułę czasu z 1934 roku!

fot. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni

Niezwykłe znalezisko w wieży remontowanego kościoła farnego.

Zawartością kapsuły zajęło się Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Znaleziono w niej dokumenty (m.in. list z końca XVIII wieku napisany po łacinie), a także ówczesne monety i gazety, które ukazywały się we Wrześni. Są to Orędownik Wrzesiński, Lech, Przewodnik Katolicki, Kurjer Poznański,

Muzeum opublikowało w internecie nie tylko zdjęcia oryginalnych dokumentów, ale też ich przepisaną wersję (oraz przetłumaczoną na język polski w przypadku łacińskiego dokumentu). W liście proboszcza fary z 1934 roku można przeczytać o "czasach bardzo ciężkich i trudnych, w których ogólny na całym świecie panował kryzys finansowy i bezrobocie". Według księdza bezrobocie sprawiało, że w 1934 roku notowano dużo zbrodni i występków. Właśnie tego roku przystąpiono do remontu wieży kościoła, który kosztował 10 tysięcy złotych uzbieranych przez parafian i przekazanych przez patrona.

Nie wiadomo jeszcze czy kapsuła wróci do wieży kościoła, czy trafi do muzeum. Na pewno natomiast powstanie nowa kapsuła, do której trafią przedmioty ze współczesności. Zostanie umieszczona w kopule wieży świątyni.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami z gradem
32℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.65 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro