Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 1

Września: w kopule kościoła odkryli kapsułę czasu z 1934 roku!

KaT
czwartek, 30.11.2017 r.
godz. 12.32
KaT | czwartek, 30.11.2017 r., godz. 12.32
Września: w kopule kościoła odkryli kapsułę czasu z 1934 roku!
fot. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni

Niezwykłe znalezisko w wieży remontowanego kościoła farnego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1022 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
8°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zawartością kapsuły zajęło się Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Znaleziono w niej dokumenty (m.in. list z końca XVIII wieku napisany po łacinie), a także ówczesne monety i gazety, które ukazywały się we Wrześni. Są to Orędownik Wrzesiński, Lech, Przewodnik Katolicki, Kurjer Poznański,


Muzeum opublikowało w internecie nie tylko zdjęcia oryginalnych dokumentów, ale też ich przepisaną wersję (oraz przetłumaczoną na język polski w przypadku łacińskiego dokumentu). W liście proboszcza fary z 1934 roku można przeczytać o „czasach bardzo ciężkich i trudnych, w których ogólny na całym świecie panował kryzys finansowy i bezrobocie”. Według księdza bezrobocie sprawiało, że w 1934 roku notowano dużo zbrodni i występków. Właśnie tego roku przystąpiono do remontu wieży kościoła, który kosztował 10 tysięcy złotych uzbieranych przez parafian i przekazanych przez patrona.

Nie wiadomo jeszcze czy kapsuła wróci do wieży kościoła, czy trafi do muzeum. Na pewno natomiast powstanie nowa kapsuła, do której trafią przedmioty ze współczesności. Zostanie umieszczona w kopule wieży świątyni.