Reklama

Fatalne powietrze w mieście? Do darmowej komunikacji daleko!

fot. Jakub Wróblewski / archiwum
fot. Jakub Wróblewski / archiwum

Mieszkańcy dopytują, dlaczego mimo informacji o złym stanie powietrza w Poznaniu, nie jest wprowadzana bezpłatna komunikacja miejska.

- Dlaczego jesteśmy kolejny raz okłamywani? Poziom smogu jest zatrważający, a darmowej komunikacji miejskiej jak nie było, tak nie ma. Chciałem zapytać czy ta darmowa komunikacja będzie dostępna wtedy, gdy większość ludzi znajdzie się na onkologii? Ile kłamstw jeszcze usłyszymy - dopytuje Michał.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Już w środę wieczorem Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało o "złej jakości powietrza" w Poznaniu i zaapelowało, "by osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza" unikały spędzania czasu na zewnątrz.

Choć w godzinach wieczornych stacja pomiarowa przy ulicy Dąbrowskiego pokazywała znaczne przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, według WIOŚ stężenie dobowe wcale nie było "tak złe". A właśnie stężenie dobowe jest brane pod uwagę. Z danych WIOŚ wynika, że w środę w przypadku stacji na ulicy Dąbrowskiego wynosiło 68 mikrogramów (dopuszczalne jest 50). Na Polance przekroczenia nie odnotowano - średnie stężenie wyniosło 40 mikrogramów.

Jak ma być dziś? Zgodnie z informacją z Urzędu Miasta, w czwartek prognozowane dobowe stężenie pyłu PM10 w Poznaniu ma wynieść 63 mikrogramy. Dojdzie więc do przekroczenia dopuszczalnego dobowego stężenia pyłu. Obecnie stężenie jest wysokie zarówno przy stacji Polanka, jak i Dąbrowskiego.

Część mieszkańców twierdzi, że informacje przekazywane przez miasto są "mało wiarygodne". - Na miejskim portalu normy są znacznie zaniżone. Według Airly (akcja Polska Oddycha - przyp.red.) normy przekroczone są wielokrotnie w całym Poznaniu, według strony miejskiej jest OK - pisze Magdalena. - Dodam, że jestem w ciąży i staram się nie wychodzić z domu przy dużym smogu i strona poznań.pl/powietrze jest dla mnie zwyczajnie niewiarygodna - dodaje. Dane Airly można sprawdzić TUTAJ.

Co z darmową komunikacją miejską? Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, komunikacja zbiorowa w strefie A ma być darmowa, gdy przekroczenie granicy zanieczyszczenia zostałoby stwierdzone dzień wcześniej i prognoza na następny dzień przewidywałaby podobny poziom zanieczyszczenia. Kluczowe jest jednak to, że nie chodzi o przekroczenie dopuszczalnego dobowego stężenia pyłu PM10 w powietrzu (50 mikrogramów), a o przekroczenie dobowego poziomu informowania (już 200 mikrogramów). Jeśli dojdzie do przekroczenia dobowego poziomu informowania, darmowy transport miejski ma obowiązywać od 3.00 nad ranem do północy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro