Reklama
Reklama

Świąteczna iluminacja nawiązuje do historii. Na pl. Kolegiackim stanął gotycki portal

fot. Mariusz Wiśniewski
fot. Mariusz Wiśniewski

Już na początku listopada w Poznaniu zaczęto montować świąteczną iluminację. Dziś nowość można oglądać na placu Kolegiackim.

Oficjalne rozświetlenie iluminacji i miejskiej choinki zaplanowano na sobotę. O 17.00 prezydent ma włączyć światełka na drzewku ustawionym na Starym Rynku. Tym samym w Poznaniu oficjalnie rozpocznie się świąteczny sezon. Tego samego dnia rozpocznie się także Betlejem Poznańskie na Starym Rynku.

W przypadku świątecznej iluminacji na ulice trafiają nie tylko elementy wykorzystywane w ubiegłych latach. Nowością jest rozświetlony, symboliczny gotycki portal wejściowy do dawnej Kolegiaty Św. Marii Magdaleny. Kolegiata, która stała w miejscu dzisiejszego placu Kolegiackiego, przez lata była jedną z dominujących budowli Poznania. W XVIII wieku zniszczył ją pożar. Dziś na placu trwają badania archeologiczne, dzięki którym możemy poznać historię tego miejsca.

Miasto nie zdradza konkretów, ale wiadomo, że świąteczna iluminacja na placu Kolegiackim nie będzie jedyną nawiązującą do historii naszego miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
20.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro