Reklama
Reklama

Spółdzielnia wprowadziła w błąd mieszkańców? Podejrzenie oszustwa na kilka mln złotych

fot. Google Maps
fot. Google Maps

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu informuje o wszczęciu postępowania w sprawie oszustwa dotyczącego kwoty około 6 mln złotych.

- Złożono pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie około 6 mln zł, poprzez wprowadzenie w błąd nabywców lokali mieszkalnych i pomieszczeń garażowych co do faktycznego stanu technicznego wskazanych pomieszczeń, sposobu i jakości ich wykonania oraz użytych materiałów i zastosowanej technologii - informuje w komunikacie Magdalena Mazur-Prus z prokuratury. Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa z poznańskiego Starego Miasta, a czynności wykonują policjanci z Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą.

Do szczegółów dotarł Głos Wielkopolski. Okazuje się, że chodzi o blok na osiedlu Przyjaźni 24, który kilka lat temu został wybudowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Winogrady. Część mieszkańców bloku i najemców lokali użytkowych wskazuje, że lokale są pełne niedoróbek, a zamiast materiałów wskazanych w dokumentacji w trakcie budowy wykonawca miał używać tańszych zamienników. Zarówno mieszkańcy stojący za sprawą, jak i spółdzielnia twierdzą, że z drugą stroną trudno jest się porozumieć.

  • Aktualizacja
    czwartek, 7.12.2017 r., godz. 13.28
    Aktualizacja
    czwartek, 7.12.2017 r., godz. 13.28
    Otrzymaliśmy oświadczenie od Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady w tej sprawie 'Zarząd Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Winogrady" w Poznaniu odnosząc się do bezpodstawnych i niemających żadnego oparcia w istniejącym stanie faktycznym zarzutów przedstawionych w artykule pt. "Lokatorzy donoszą na SM Winogrady ws. wadliwie wybudowanego bloku" opublikowanym w Głosie Wielkopolskim w dniu 28 listopada 2017r. informuje, iż budynek Wspólnoty Mieszkaniowej na Osiedlu Przyjaźni 24 został wybudowany w standardzie wyższym niż zakładany w projekcie budowlanym. Główną zasadą Spółdzielni jako dewelopera jest utrzymanie dobrego standardu budowanych obiektów. Korekty w projekcie budowlanym zostały wykonane z zachowaniem obowiązujących przepisów i miały na celu poprawienie bezpieczeństwa, wyglądu oraz jakości budynku. Należy jednoznacznie podkreślić, że Spółdzielnia zaakceptowała zmiany technologiczne pomimo, że zwiększały koszty budowy bez dopłat ze strony właścicieli. Najistotniejszymi ulepszeniami była zmiana konstrukcji dachu z zaprojektowanego stropodachu tradycyjnego na wentylowany zabezpieczający przed przeciekaniem i przemarzaniem, tym samym poprawiło to izolacyjność cieplną budynku. Wykonano również system podnoszenia ciśnienia w klatce schodowej ograniczający rozprzestrzenianie ognia na wypadek pożaru, a ze względów estetycznych wymieniono balustrady loggii z pełnych żelbetowych na szklane. Spółdzielnia posiada we Wspólnocie Mieszkaniowej siedem lokali użytkowych oraz miejsca postojowe w hali garażowej. Na co dzień wiemy, jak wygląda zarządzanie Wspólnotą i mamy szereg zastrzeżeń do sposobu sprawowanego zarządu zwłaszcza w zakresie nieprzestrzegania przepisów przeciwpożarowych w hali garażowej. Obecny Zarząd Wspólnoty utrudniał usuwanie napraw w okresie gwarancyjnym. W trakcie przeprowadzania napraw Zarząd Wspólnoty wzywał Policję pod pretekstem bezprawnego wtargnięcia na teren obiektu przez pracowników firmy, która wybudowała obiekt, co skutkowało brakiem możliwości kontynuowania prac. Przyjmujemy, że działania Zarządu Wspólnoty zmierzają do bezpodstawnego wymuszenia od Spółdzielni odszkodowania za nieistniejące wady budowlane. Dysponujemy opinią pracowników Politechniki Poznańskiej, która jednoznacznie wskazuje na brak wad budynku. Osoby działające na zlecenie Zarządu Wspólnoty OP 24, dokonujące rocznych przeglądów technicznych oraz przeglądu pięcioletniego nie wskazały na istnienie wad budynku. Spółdzielnia podejmie wszelkie niezbędne kroki by bronić swojego dobrego imienia i będzie zabiegać o ukaranie osób składające fałszywe zarzuty. / Zarząd Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Winogrady" w Poznaniu"

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ulewa i wichura w Wielkopolsce. Woda wdarła się do szpitala
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
10.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro