Reklama
Reklama

Ksiądz Dariusz Oko w Poznaniu ostro o islamie. Środowisko muzułmańskie jest oburzone

Kontrowersyjny wykład o islamie wygłosił w Poznaniu ks. Dariusz Oko. Muzułmanie nie kryją oburzenia i smutku. Chcą prosić o pomoc i reakcję metropolitę poznańskiego.

Znany z kontrowersyjnych sądów ksiądz podczas wykładu miał mówić m. in. o traktowaniu kobiet jak zwierzyny łownej i o korzeniach terroryzmu w Koranie. Spotkanie odbyło się w salce parafialnej przy kościele Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu pod hasłem "Islam jako zagrożenie dla Polski, Europy i chrześcijaństwa". Na sali byli też muzułmanie - m. in. mieszkający od lat w Polsce lekarz z Syrii. Kiedy próbował zadać pytanie - został zakrzyczany przez pozostałych słuchaczy. Smutno mi było, przykro. Byłem z żoną, był tam jeszcze lekarz, który chciał komentować, ale nie dali mu takiej możliwości - mówi Albaraa Alanesi, muzułmanin, który był obecny na wykładzie i dostarczył dziennikarzom Telewizji WTK nagranie ze spotkania. Sposób w jaki oni zrobili ten wykład był taki, że możesz napisać pytanie, ale nie możesz nic powiedzieć - dodaje Alanesi.

Ks. Oko w trakcie wykładu miał generalizować i mówić o wszystkich wyznawcach islamu, jako o osobach mordujących przedstawicieli innych religii. Poznański imam zamierza napisać w tej sprawie list do metropolity poznańskiego. Liczy na interwencję i prawdziwy międzyreligijny dialog, o którego potrzebie abp Stanisław Gądecki mówił wielokrotnie. Kuria nie chciała dziś komentować wykładu.

Niech Ci wszyscy, którzy źle wyrażają się o muzułmanach, żydach, o innych mniejszościach czynią to konsekwentnie. Myślę, że potrzebny jest taki jasny komunikat, z którego będzie wynikało, że dajemy sobie spokój z etosem solidarności, że dajemy sobie spokój z napisami na sztandarach wojskowych "za wolność waszą i naszą", że po prostu rezygnujemy z całej tej iluzji, otwartości na świat, gotowości występowania w imię słuszności. Po prostu bądźmy sobie takim zaściankowym ludkiem, który nie lubi nikogo poza sobą - mówi prof. Przemysław Rotengruber, kulturoznawca, UAM.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro