Reklama
Reklama

Zarząd Dróg Miejskich gotowy do zimy: na odśnieżanie wydamy więcej niż przed rokiem

fot. Mateusz Kina
fot. Mateusz Kina

23,8 mln złotych przeznaczy miasto na zimowe utrzymanie dróg. W ubiegłym roku było to o 2 mln złotych mniej.

Zimowe utrzymanie dróg będzie obejmować w tym roku ponad 871 kilometrów ulic oraz 112,5 km ścieżek rowerowych. - Wydatki na zimowe oczyszczanie pasów drogowych obejmują zarówno odśnieżanie i usuwanie śliskości zimowej, jak również oczyszczanie z zanieczyszczeń (sprzątanie) jezdni, chodników i placów miejskich, przejść podziemnych i kładek, a także opróżnianie koszy ulicznych - wymienia Zarząd Dróg Miejskich. O m.in. odśnieżanie ulic dbać będzie 28 pługoposypywarek oraz 21 pługów samochodowych. Chodniki, place i ścieżki rowerowe będą natomiast pod pieczą 16 zestawów samochodowych lub ciągnikowych (pług + piaskarka).

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Podobnie jak w ubiegłych latach, drogowcy będą przy odśnieżaniu dbać o zieleń. Sól drogowa może być stosowana tylko na jezdniach sieci strategicznej i podstawowej, a więc pierwszej i drugiej kolejności odśnieżania. Na drogach o znaczeniu lokalnym wykonawcy mogą stosować tylko piasek, a środki chemiczne wyłącznie w przypadku opadów marznącego deszczu.

W tym roku ponownie zdecydowano się (ze względu na ograniczenia sprzętowe i budżet miasta) pogrupować poznańskie ulice w sieci:

Sieć strategiczna (272 km) obejmuje m.in. drogi krajowe i wojewódzkie na terenie Poznania, główne ulice wylotowe z miasta, dojazdy do szpitali, czy ramy komunikacyjne stolicy Wielkopolski. Czas reakcji musi tu wynosić 1,5 - 2 godziny.

Sieć podstawowa (251 km) to m.in. część ulic publicznej komunikacji autobusowej, czy drugorzędne trasy wylotowe. Standard utrzymania zimowego tych ulic jest niższy niż sieci strategicznej. Czas reakcji to 2 - 2,5 godziny od momentu zakończenia prac na sieci wyższego rzędu.

Sieć lokalna I i II (349 km) to jezdnie ulic łączących osiedla peryferyjne z siecią podstawową, a także ulice w obrębie osiedli istotne komunikacyjnie. Czas reakcji to 4 - 4,5 oraz 3 - 3,5 godziny od momentu zakończenia prac na sieci wyższego rzędu.

Sieć dróg utrzymywanych interwencyjnie - to przede wszystkim drogi gruntowe. Będą odśnieżane tylko po interwencjach mieszkańców lub służb miejskich.

W przypadku dróg rowerowych pierwsze działania mają się odbyć w ciągu 3 godzin licząc od początku wystąpienia opadów śniegu.

Przypominamy, że zgłoszenia dotyczące konieczności odśnieżenia dróg czy chodników można zgłaszać do ZDM od 1 listopada do 31 marca pod numerem 61 64 77 231 całodobowo lub mailowo na adres [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
87.69 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro