Reklama
Reklama

Stara Rzeźnia z potencjalnym kupcem. Nowym właścicielem spółka związana z IKEA?

Koncepcja zagospodarowania, która nie została zaakceptowana przez właściciela | fot. CDF Architekci
Koncepcja zagospodarowania, która nie została zaakceptowana przez właściciela | fot. CDF Architekci

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, właściciel Starej Rzeźni wybrał tylko jeden podmiot, z którym będzie prowadzić rozmowy na temat sprzedaży obiektu.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, wybrano spółkę Vastint (wcześniej Inter IKEA Property Division) związaną z IKEA. To właśnie ta spółka stoi za budową biurowców Business Garden Poznań w rejonie ulic Marcelińskiej i Bułgarskiej, a także chce wybudować osiedle Portowo na Starołęce.

Właścicielem Starej Rzeźni jest mBank. Obecnie mają się toczyć rozmowy dotyczące konkretów. Chodzi nie tylko o ustalenie ceny, za którą teren zostanie sprzedany, ale też o to, co może zostać wybudowane w tym rejonie.

Mniej więcej miesiąc temu pojawiły się informacje o przygotowaniu koncepcji zagospodarowania dla Starej Rzeźni. Powstała w pracowni CDF Architekci. mBank wyraził jednak niezadowolenie z jej kształtu. Właściciel miał stwierdzić, że koncepcja zakłada zbyt małą przestrzeń biurową i mieszkalną do sprzedania. Zaczęto więc podejrzewać, że właściciel prawdopodobnie oczekuje wysokiej zabudowy w tym miejscu np. z wieloma mieszkaniami albo chce, by budynki zostały wybudowane "gęściej". Dla użytkowników to mało przestrzeni między obiektami. Tymczasem miasto, w tym Miejska Konserwator Zabytków, chwaliło wizję CDF Architekci zakładającą budynki o maksymalnej wysokości 5 kondygnacji, dwa duże place, zachowanie części historycznych budynków czy odtworzenie pierzei ulicy Grochowe Łąki.

Ostatecznie to nowy właściciel będzie decydować o tym, co powstanie na terenie Starej Rzeźni. Ma jednak konsultować się w tej sprawie z władzami Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
25℃
14℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro