Reklama
Reklama

Centrum Usług Wspólnych doprowadzi do zwolnień w DPS-ach i zespołach żłobków?

Decyzją radnych powstanie Centrum Usług Wspólnych Poznania. Tym samym Domy Pomocy Społecznej, domy dziecka, a także zespoły żłobków będą mieć wspólną administrację czy obsługę księgową. Nie wszystkim się to podoba.

- Właśnie Rada Miasta uchwaliła utworzenie CUW. Na bruk zwolnią około 40 osób zatrudnionych m.in. w DPS - napisał do nas czytelnik. - Może przerwiecie zmowę milczenia i poinformujecie społeczeństwo, co wyprawia pan prezydent tworząc nowe stanowiska dla kumpli - dodaje.

Dyskusja na temat utworzenia CUW należała na wtorkowej sesji do bardzo burzliwych. Zgodnie z założeniem zmiana ma dotyczyć 17 jednostek pomocy społecznej i około 60 pracowników, z których w nowej jednostce CUW zatrudnionych ma zostać 30 osób. Tym samym "scentralizowane" zostanie zarządzanie księgowością i administracją podległych jednostek. Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski zapewniał na sesji, że osoby, które nie znajdą zatrudnienia w CUW, będą mogły liczyć na miejsce pracy w Urzędzie Miasta i innych jednostkach miejskich.

Według urzędników zmiana da około 1,7 mln złotych oszczędności "osobowych". Pieniądze te mają zostać przeznaczone na podwyżki dla pracowników samorządowych. Pozostałe oszczędności, "rzeczowe", będą miały być przeznaczone na "poprawę jakości posiłków w DPS".

Szefowie i pracownicy podległych CUW jednostek obawiają się nie tylko zwolnień, ale też tego, że stracą kontrolę np. nad finansami jednostki, za którą odpowiadają. Mimo to radni zdecydowali o utworzeniu Centrum Usług Wspólnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
9.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro