Reklama
Reklama

Radni zdecydowali: w 2018 roku nowe nazwy ulic będą poświęcone tylko kobietom

fot. archiwum
fot. archiwum

To już pewne. W przyszłym roku, który został nazwany przez Sejm RP Rokiem Kobiet, poznańskie ulice będą otrzymywały imiona patronek.

Na wtorkowej sesji Rady Miasta radni zgodzili się na propozycję nadawania w przyszłym roku nazw ulicom na podstawie imion wybitnych Wielkopolanek. Dziś znikoma część poznańskich ulic nosi imię kobiecej patronki. Radni postanowili więc wyrównać te proporcje i w przyszłym roku, gdy zajdzie konieczność nadania nazwy jakiejś ulicy, ma ona otrzymać kobiecą patronkę.

Dlaczego akurat w przyszłym roku? Po pierwszej Sejm RP uznał rok 2018 Rokiem Kobiet, a dodatkowo właśnie w 2018 roku mija 100 lat od uzyskania przez Polki prawa wyborczego.

Pomysłodawcy projektu tłumaczą, że już teraz mają przygotowaną listę nawet 250 wybitnych Wielkopolanek, które zasługują na upamiętnienie ich w formie nazwy ulicy.

Już pod koniec października pisaliśmy o pomyśle nazwania ulicy Roosevelta imieniem Margaret Thatcher. Brytyjska premier była Honorowym Obywatelem Miasta Poznania, a także otrzymała tytuł doctora honoris causa poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Inny pomysł to nazwanie ulicy Roosevelta imieniem amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
14.42 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro