Reklama
Reklama

Poznańska Kolej Metropolitalna zacznie jeździć wiosną. Początkowo na czterech trasach

fot. czytelnik
fot. czytelnik

O planach powstania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej mówi się od lat. Teraz wiadomo już, że pierwsze pociągi oznaczone jako PKM wyjadą na tory wiosną przyszłego roku.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, powiatu poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych przy dziewięciu liniach kolejowych, po których kursować będą pociągi PKM - Dziś od godziny 9-tej spotykaliśmy się z przedstawicielami gmin, powiatów i miast leżących wzdłuż linii, na których będzie kursować Kolej Metropolitalna. Wspólnie omawialiśmy nasz projekt. Pociągi na tych trasach mają kursować co trzydzieści minut w godzinach szczytu, a poza nimi - co godzinę. Istotą tego przedsięwzięcia jest współfinansowanie przez gminy, powiaty, samorząd województwa i Miasto Poznań - mówił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa. Efektem negocjacji jest wypracowanie nowego solidarnego podziału kosztów. Oznacza to, że wszystkie zainteresowane strony będą ponosiły takie same koszty - 11 grudnia mamy zamiar podpisać porozumienie, a pociągi mogą zacząć kursować w marcu, a najpóźniej w czerwcu - dodaje Jankowiak. Pociągi oznaczone logiem PKM nie zatrzymają się w gminach, które odmówią współfinansowania przedsięwzięcia.

Z uruchomienia PKM zadowolony jest prezydent Poznania - Naszym celem jest poprawa jakości transportu publicznego. Chcemy pomóc mieszkańcom przemieszać się na terenie całej Metropolii. Codziennie widzimy przecież korki na drogach - mówił Jacek Jaśkowiak i dodawał - Mamy zamiar utworzyć nowe węzły przesiadkowe, ponieważ musimy odpowiednio skomunikować transport kolejowy z transportem miejskim na terenie gmin, a także z transportem na terenie Poznania.

Wiosną przyszłego roku pociągi PKM dotrą do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego. Rozbudowa systemu zaplanowana jest na lata 2019 - 2021. Urzędnicy chcieliby, żeby rozbudowa przebiegała według następującej kolejności:Rogoźno (przełom 2019 i 2020 roku), Września (2020 rok), Kościan (2020 r.), Szamotuły (2021 r.) i Gniezno (2021 r.).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro