Reklama

20 prób oszustw na policjanta w dwa dni! Seniorka wyrzuciła pieniądze przez okno

fot. Policja
fot. Policja

Tylko we wtorek i w środę w Poznaniu doszło do 20 prób oszukania seniorów metodą na policjanta.

Niestety w dwóch przypadkach próby okazały się skuteczne. - We wtorek na osiedlu Piastowskim do seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty. Poprosił o podanie pełnych danych adresowych, gdyż jak twierdził, przygotowywany był dla niej list - mówi Patrycja Banaszak z poznańskiej policji.

Gdy kobieta przekazała mu swoje dane, mężczyzna się rozłączył. Po chwili jej telefon ponownie zadzwonił. Tym razem był to mężczyzna, który podawał się za Arkadiusza Koronę z Centralnego Biura Śledczego. - Powiedział seniorce, że grozi jej niebezpieczeństwo ze strony oszustów podających się za listonoszy. Podczas rozmowy wypytał kobietę o posiadany majątek, po czym przekonał do spakowania posiadanych pieniędzy do reklamówki i wyrzucenia ich przez okno - dodaje. Kobieta zrobiła to, o co prosił mężczyzna. Dopiero po kilku godzinach dotarło do niej, że została oszukana i straciła swoje oszczędności. Zadzwoniła wtedy na policję.

Oszuści działają na terenie całego Poznania - wybierają seniorów nie tylko z Rataj, ale też z Winograd, Jeżyc, Piątkowa czy Grunwaldu. Wersji jest wiele, ale ostatnio popularna to przedstawianie się za policjanta i proszenie o przekazanie pieniędzy np. w depozyt. Policja prosi o pomoc w ostrzeganiu swoich bliskich. - Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
16.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro