Reklama
Reklama

Poznań przekaże rekordową kwotę na dofinansowanie żłobków

Miasto planuje przeznaczyć ponad 25 milionów złotych m.in. na dofinansowanie organizacji opieki w żłobkach. To najwięcej w kraju.

Dzięki takim pieniądzom dofinansowanych zostanie prawie 2100 miejsc dla dzieci. To o blisko 300 więcej niż w 2017 roku. Właśnie ogłoszono konkurs ofert na organizację opieki w formie żłobka. Dotychczas o dofinansowanie można się było starać tylko na dany rok kalendarzowy. Tym razem okres ten wydłużono - od 1 stycznia 2018 roku do 31 sierpnia 2019 roku. Miasto dysponuje jedynie 1262 miejscami w publicznych żłobkach, dlatego od kilku lat dofinansowuje miejsca w żłobkach niepublicznych. W przyszłym roku dofinansowanie będzie wynosić 600 złotych miesięcznie.

Jakie wymogi muszą spełnić żłobki starające się o dofinansowanie? Przede wszystkim muszą być wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez prezydenta Poznania. Dodatkowo żłobek musi zapewniać opiekę dzieciom od 20 tygodnia do 3 roku życia. Z dofinansowania korzystać mogą rodzice lub opiekunowie prawni, którzy mieszkają w Poznaniu i płacą tu podatki. - Za osoby samotnie wychowujące dziecko będą uznane tylko te, które w zeznaniu rocznym wskażą, że rozliczają podatek w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - zaznacza biuro prasowe Urzędu Miasta. Oferty w konkursie mogą wpływać do urzędników do 6 grudnia (do 1 grudnia drogą elektroniczną).

Nowością będą "bony awaryjne". Zarezerwowano na nie 1 mln złotych. Pieniądze te będą wykorzystywane w przypadku, gdy dziecko kontynuuje uczęszczanie do żłobka, które wcześniej miało dofinansowanie, a w wyniku nowego konkursu go nie otrzymało. Wcześniej zmuszało to rodziców albo do przeniesienia dziecka w inne miejsce, albo do nagłego dopłacania kilkuset złotych miesięcznie za opiekę nad maluchem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
5.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro