Reklama

Galeria Malta zmieni funkcję?

fot. Krzysztof Szczotka
fot. Krzysztof Szczotka

Na antenie Telewizji WTK jeden z urzędników przyznał, że być może Galeria Malta w przyszłości przestanie być galerią handlową.

- Pojawiają się głosy, że być może Galeria Malta zostanie przekształcona na jakąś inną funkcję - mówił w studiu Telewizji WTK 31 października Paweł Diokowicz z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta. Sama galeria handlowa dementuje te informacje zaznaczając, że mieszkańcy lubią obiekt i dlatego rocznie odwiedza go ponad 7 milionów klientów. Nawet jeśli są tu puste lokale, szybko znajdują się nowi najemcy. - W ostatnim kwartale podpisaliśmy osiem nowych umów z najemcami i negocjujemy kolejne. NIe ma żadnych planów związanych z przekształceniem Galerii Malta - mówi Monika Krzywicka z Galerii Malta.

O tym, że Galeria Malta może przeżywać trudne chwile mówiło się już przed otwarciem jej większego sąsiada - Posnanii. W ciągu roku największe centrum handlowe w Wielkopolsce przyjęło 13 milionów klientów. Ale i tutaj część sklepów się zamknęła. - Zdecydowana większość najemców daje sobie radę - zapewnia Marek Ćwiek, dyrektor CH Posnania. - Wraz z frekwencją rosną obroty u naszych najemców - dodaje.

To właśnie nasze miasto do niedawna miało najwyższe w kraju nasycenie powierzchnią handlową. Otwarcie nowego obiektu handlowego we Wrocławiu sprawiło jednak, że stolica Dolnego Śląska nas wyprzedziła. W Poznaniu przypada ponad 800 metrów kwadratowych powierzchni na 1000 mieszkańców. Zdaniem specjalistów galerie handlowe są tak popularne wśród mieszkańców, bo zapewniają nie tylko możliwość zrobienia zakupów, ale też zrelaksowania się (chociażby w kinie czy na kręglach) i skorzystania z usług gastronomicznych.

W ubiegłym miesiącu rozmawialiśmy z profesorem Janem Mikołajczykiem z Uniwersytetu Ekonomicznego. Jego zdaniem w Poznaniu wciąż jest miejsce na nowe centra handlowe. - Prawda jest taka, że w Poznaniu wiele centrów handlowych skoncentrowanych jest na niewielkiej powierzchni. Chodzi m.in. o Stary Browar, Avenidę, Galerię MM czy Kupca Poznańskiego. Kawałek dalej są Posnania i Galeria Malta. Centra handlowe są też na Franowie, tymczasem zachodnia część miasta, Grunwald i Jeżyce, to w zasadzie jedynie King Cross Marcelin. Uważam, że chociażby przy ulicy Grunwaldzkiej jest miejsce na obiekt handlowy np. z kinem. Mieszkam pod Poznaniem i obecnie dojazd do najbliższego kina to co najmniej 10 kilometrów w jedną stronę. Podejrzewam, że zarówno mieszkańcy tej części Poznania jak i podpoznańskich miejscowości na zachód od miasta ucieszyliby się z takiego miejsca - mówił.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro