Reklama

Trwają rozmowy opozycji na temat wspólnej koalicji

fot. Jacek Turczyk/PAP
fot. Jacek Turczyk/PAP

Od dłuższego czasu sondaże pokazują, że tylko zjednoczona opozycja może stawić czoła PiS w wyborach. Dostrzegli to również liderzy opozycji, a jak donosi Rzeczpospolita intensywne rozmowy w tej sprawie trwają.

Efektem pracy opozycyjnych polityków jest między innymi wspólna deklaracja polityczna, której roboczą wersję zaprezentowała Rzeczpospolita -Wyrażamy szacunek dla osiągnięć polskiej samorządności, która na przestrzeni ostatnich 27 lat stała się symbolem najbardziej udanej reformy państwa. Obawiamy się, że próby zmiany ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych będą prowadziły do zdominowania samorządów przez jedną siłę polityczną oraz pozbawienia części Polaków wpływu na ich małe ojczyzny - czytamy w dokumencie.

Ostatnie spotkanie polityków opozycji odbyło się w poniedziałek, a wzięli w nim udział Ryszard Petru,Andrzej Halicki z PO, Włodzimierz Czarzasty z SLD, oraz Magdalena Filiks i Jarosław Marciniak z KOD. W jednym z wcześniejszych spotkań brał też udział Marek Sawicki z PSL. Choć na razie liderzy SLD i PSL przyznają, że szykują własne strategie na zbliżające się wybory -Jeżeli PiS ogarnie szaleństwo z ordynacją, to będzie trzeba znaleźć na to metodę. W tej chwili jesteśmy jako Sojusz po decyzji. Startujemy jako SLD-Lewica Razem, wystawiamy pełne listy do sejmików i do powiatów. To łącznie 16 tysięcy ludzi - komentuje w rozmowie z gazetą Włodzimierz Czarzasty. W wyborach nie chce natomiast startować KOD -KOD, i owszem, uczestniczy w tych rozmowach, ale bez planu na start w wyborach samorządowych. Nie wystawiamy swoich list. Zależy nam od początku na tym, by szeroka pojęta opozycja demokratyczna potrafiła porozumieć się ponad własnym, partyjnym interesem. Nie kieruje nami naiwność, ale troska o stan państwa. Tej samej refleksji i powagi życzę liderom partii - wyjaśnia Magdalena Filiks, wiceprzewodnicząca KOD.

Wydaje się, że najbliżej jest do pełnej współpracy PO i Nowoczesnej. Lider tej ostatniej deklarował współpracę na konwencji, która 21 października odbyła się w Poznaniu. Rzeczpospolita nie wyklucza, że wspólna deklaracja opozycji zostanie ogłoszona 11 listopada w Święto Niepodległości.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
10.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro