Reklama
Reklama

Prawie 29 tysięcy złotych uzbierano w trakcie kwesty na wileńską Rossę

Kwesta na renowację grobowców na wileńskiej Rossie odbywała się na poznańskich cmentarzach już osiemnasty raz.

- W zeszłym roku zbierano pieniądze na odnowienie grobu Józefa Antonowicza i malatury kaplic rodziny Mączyńskich, ale cel zbiórki zmieniono na odnowę grobu Rozalji Zawistanowicz. Komitet nie dostał pozwolenia na renowację obu obiektów, gdyż trafiły on na listę Ministerstwa Kultury Litwy i będą częścią większego projektu prac na Rossie - informują organizatorzy zbiórki. W tym roku pieniądze uzbierane na cmentarzach pozwolą na odnowienie nagrobka Ignacego Krzyckiego.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


W ciągu sześciu godzin, między 10.00 i 16.00, na cmentarzach Junikowo i Miłostowo uzbierano prawie 29 tysięcy złotych. W zbiórce udział brał m.in. prezydenta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wileńska Rossa to jedna z polskich nekropolii narodowych. Powstała na początku XIX wieku, a zamknięto ją w czasach stalinizmu. Spoczywa tam wiele ważnych postaci dla historii polskiego, białoruskiego i litewskiego życia publicznego. Można tam także znaleźć mogiły polskich żołnierzy poległych w walkach o wschodnie granice w 1919 r., Wojnie Polsko-Bolszewickiej rok później, a także w latach II Wojny Światowej.

Kwesta na Rossę nie jest jedyną prowadzoną na cmentarzach. Zbiórkę pieniędzy na groby powstańców wielkopolskich prowadzili kibice Lecha Poznań. Obecnie nie wiadomo jeszcze jakim wynikiem zakończyła się ta zbiórka.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro