Reklama
Reklama

Rataje: na bloku powstaje kolejny mural. Jedna z "desek" zamieni się w "labirynt"

Mural, który powstał na os. Piastowskim | fot. SM Osiedle Młodych
Mural, który powstał na os. Piastowskim | fot. SM Osiedle Młodych

Bloki na poznańskich Ratajach przechodzą metamorfozę.

W połowie października zaczął powstawać kolejny z murali przedstawiających mieszkańców spółdzielni Osiedle Młodych. Pierwszy ukończono latem na "desce" - bloku 18-24 na terenie osiedla Piastowskiego. Mural doskonale widać m.in. z mostu Królowej Jadwigi. Fotografie z twarzami mieszkańców na muralu składają się z kilku tysięcy kwadratów. Inspirowano się przy tym muralem przedstawiającym Stanisława Grochowiaka, który powstał w Lesznie. Jego autorem jest Wojciech Ejsmondt i to on jest twórcą cyklu ratajskich murali.

Nowy mural powstaje obecnie na ścianie bloku 1-10 na osiedlu Rusa. - Analogicznie do sytuacji na os. Piastowskim sprzed roku, tutaj również malowanie rozpocznie się na wiosnę 2018 roku. Mural będzie wykonany w technice pikselowej i będzie przedstawiał wizerunki/twarze 6 mieszkańców Rataj kontynuując ideę "Łączy pokolenia". Nie będzie on jednak wielokolorowy, natomiast monochromatyczny (w odcieniach niebieskiego/granatu). Na tym etapie nie chcielibyśmy pokazywać projektu, a potrzymać mieszkańców w niepewności, ale tym samym dać im możliwość śledzenia z zaciekawieniem kolejnych etapów prac. Technika pikselowa jest tak specyficzna, stwarza pole do popisu wyobraźni i tej właśnie szansy przy realizacji na os. Rusa nie chcemy odbierać mieszkańcom Rataj i poznaniakom. - informuje Julia Tritt ze spółdzielni Osiedle Młodych.

Ale nie są to jedyne prace toczące się obecnie na Ratajach. Wspomniana wcześniej "pierwsza deska" na osiedlu Piastowskim jest właśnie odświeżana. Zachodnia strona bloku zyskuje nowy kolor elewacji - biało-szary. Całość ma przypominać labirynt. - Jest to kolejna realizacja mająca na celu zmianę kolorystyki budynku, która mówi "NIE" pastelozie. Jesteśmy świadomi, że jeszcze bardzo długa droga przed nami, aby ten niechlubny trend zmienić, ale właśnie spółdzielnia dzięki takim działaniom jak w przypadku deski na os. Piastowskim, Tetrisa na os. Rusa, a także Snake’a na os. Orła Białego powoli, w miarę racjonalnych możliwości, dąży do osiągnięcia pozytywnych zmian - dodaje.

Przypomnijmy, że SM Osiedle Młodych już jakiś czas temu postawiła na nietypowe malowania bloków. Osiedle Rusa ma blok z elewacją nawiązującą do gry "Tetris", a osiedle Orła Białego wzbogaca się obecnie o blok z wężem z popularnej gry "Snake". Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Złe warunki na drogach, autobusy zmieniają trasy
2℃
-4℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
37 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro