Poznań: jedni mają Halloween, inni Korowód Świętych
We wtorek w Poznaniu odbywać się będą imprezy związane z Halloween. Część mieszkańców pokaże jednak, że 31 października w mieście królują "święci".
Historycy początki Halloween wiążą z celtyckim festiwalem Samhain (lub Samuin), co oznacza w języku staro-irlandzkim "koniec lata". Festiwal kończył "jaśniejszą połowę" roku i dawał początek tej "ciemniejszej". Celtowie wierzyli, że w noc Samhain granica dzieląca świat żywych i umarłych jest szczególnie cienka. Dzięki temu właśnie tej nocy dobre duchy zapraszane są do domów, a złe duchy są przeganiane poprzez ubieranie się w straszne stroje, które są dziś tak popularne w trakcie Halloween.
Dziś Halloween to przede wszystkim międzynarodowy dzień straszenia i dobrej zabawy. Najchętniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Obchody polegają przede wszystkim na ubieraniu kostiumów, a także chodzeniu od domu do domu i proszeniu o słodycze.
Nie wszystkim jednak pomysł na obchodzenie Halloween przypadł do gustu. W środowiskach chrześcijańskich Halloween uznawane jest za pogańskie święto. Stąd organizowane w całej Polsce Korowody Świętych. - Korowód Świętych ma być zachętą do poznawania własnych patronów i świętych Kościoła, by za ich przykładem i z ich orędownictwem dążyć ku Zbawieniu. Poprzez przybliżenie postaci świętych oraz ciekawe ukazanie historii ich życia chcemy udowodnić, że nie były to jedynie postacie z kart książek, lecz ludzie z krwi i kości, tacy jak my - a zatem "taki duży, taki mały może świętym być..." - piszą organizatorzy korowodów.
Gdzie odbędą się poznańskie Korowody Świętych? "Centralny" korowód przejdzie ze Wzgórza Przemysława przez Stary Rynek do Fary i Cafe Misja. Start o 17.00. Podobne wydarzenia zaplanowano m.in. na osiedlu Orła Białego, przy ulicy Falistej, w Krzesinach, na Starołęce, na Junikowie, czy na osiedlu Zwycięstwa. Szczegóły TUTAJ.
Najpopularniejsze komentarze