Reklama
Reklama

Kolejny tunel na trasie kolejowej Poznań - Wrocław oddany do użytku. Tym razem w Mosinie

Bezkolizyjny przejazd samochodów i pociągów to coś, na co mieszkańcy Mosiny czekali od lat.

Od poniedziałku kierowcy mogą przejeżdżać pod wiaduktem kolejowym w Mosinie, dzięki czemu nie muszą czekać na przejazd pociągu i otwarcie rogatek, by kontynuować podróż. Inwestycję zrealizowano w ramach modernizacji trasy E 59 między Poznaniem i Czempiniem.

- Obiekt nad ulicą Śremską zapewnia płynny przejazd samochodów i dogodny ruch pieszych. Wiadukt ma długość 48 m i wysokość 4,6 m, co oznacza, że przejadą pod nim nawet samochody ciężarowe - informują PKP PLK. To jedno z trzech dwupoziomowych skrzyżowań, które powstały w ramach modernizacji linii Poznań - Wrocław między stolicą Wielkopolski i Czempiniem. Już wcześniej otwarto tunel na poznańskim Dębcu w ciągu ulicy Czechosłowackiej oraz wiadukt w Łęczycy.

W ramach modernizacji linii E 59 gruntownie przebudowano tory, osiem stacji i przystanków osobowych oraz 45 obiektów inżynieryjnych. - Zamontowano nową sieć trakcyjną i nowy system sterowania ruchem pociągów. Po zakończeniu wszystkich prac pociągi osobowe będą mogły rozpędzać się do 160 km/h, co skróci czas przejazdu z Poznania do Czempinia do 35 minut (z 45 minut). Finał prac zaplanowano na koniec listopada - dodają. Całość kosztowała ponad 800 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
50.05 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro