Michał Beim krytycznie o kartach miejskich: są tylko biletem miejskim i to ułomnym
Poznań podobnie jak wiele innych polskich miast wprowadził kilka lat temu kartę miejską, która zastępuje bilety komunikacji miejskiej. Zdaniem eksperta problem w tym, że miała dawać dostęp do wielu innych usług.
Karty miejskie w ostatnich latach pojawiły się w wielu polskich miastach. W Poznaniu karta znana jest pod nazwą PEKA i jest nośnikiem biletów w ramach systemu obsługiwanego przez poznański ZTM. Zapowiedzi były jednak inne, karta miała dawać dostęp do bibliotek, basenów, miała zastępować kartę bankomatową -Ponieważ w większości polskich miast karty mają realnie dużo mniej zastosowań, aniżeli miały mieć, sądząc po tym, co zapowiadano. Przypomnę, że miały one zastępować kartę bankomatową, a tymczasem statystyki mówią, że to jest margines ich zastosowania. Miały być ponadto kartą biblioteczną, szkolną, a także dotyczyć wielu innych usług, oferowanych przez gminy, czy - jak na Śląsku - województwa - mówi Michał Beim w rozmowie z Portalem Samorządowym i dodaje, że karta jest jedynie biletem - Tak, i to ułomnym. Spójrzmy na kolej, która na całym świecie bardzo mocno rozwija system kodu QR. Odczytywanie biletów polskich, francuskich czy niemieckich jest w tym momencie tylko kwestią dogadania się między przewoźnikami kolejowymi w kwestii udostępnienia algorytmu do deszyfrowania i dostępu do bazy danych. To jest uniwersalne rozwiązanie. W przypadku karty miejskiej to tak nie działa - nie da się np. Śląską Kartą Usług Publicznych zapłacić w Poznaniu.
Mimo negatywnej oceny istniejących kart miejskich ekspert ds. miasta i transportu Instytutu Sobieskiego chwali Poznań, który jako jedno z niewielu miast powiązał kartę miejską z atrakcyjną taryfą, w której pobierana jest opłata 60 groszy za pierwszy przystanek, a każdy kolejny przystanek jest tańszy. Taka oferta sprawia, że bilety elektroniczne są po prostu tańsze od papierowych.
Zdaniem Michała Beima przyszłością są i tak systemy oparte na kartach bankowych, którymi będziemy płacić za miejskie usługi.
Najpopularniejsze komentarze