Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 0
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1027 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Beata Szydło interweniuje w sprawie usunięcia krzyża z francuskiego pomnika Jana Pawła II

BS
niedziela, 29.10.2017 r.
godz. 09.15
BS | niedziela, 29.10.2017 r., godz. 09.15
Beata Szydło interweniuje w sprawie usunięcia krzyża z francuskiego pomnika Jana Pawła II
Model pomnika prezentowany na moskiewskiej wystawie Zuraba Tseretelie’go - fot. Belousov Vitaly/PAP/ITAR-TASS

Już w piątek pisaliśmy o decyzji francuskiej Rady Stanu, która zadecydowała o usunięciu krzyża z pomnika Jana Pawła II we francuskim Ploërmel. Teraz głos w sprawie pomnika zabrała Beata Szydło.

Konflikt wokół pomnika autorstwa rosyjskiego rzeźbiarza Zuraba Tseretelie’go sięga 2006 roku, a ostatnio francuska Rada Stanu uznała, że pomnik może zostać w miejscu publicznym, ale usunięty powinien zostać krzyż wieńczący rzeźbę. Rada uznała, że obecność chrześcijańskiego symbolu narusza przepisy z 1905 roku dotyczące rozdziały państwa i kościoła. 

Teraz głos w tej sprawie zabrała Beata Szydło - Jan Paweł II mówił, że historia uczy, że demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności - laicyzacji państwa - wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków - powiedziała w rozmowie z PAP premier i dodała, że Polska zamierza podjąć interwencję w sprawie pomnika - Polski rząd podejmie starania, by pomnik naszego rodaka ocalić od ocenzurowania i zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej.

Władze francuskiego miasteczka mają sześć miesięcy na usunięcia krzyża z pomnika.

Reklama