Reklama

Posłowie PiS chcą powołać Instytut Sprawiedliwości i Odwagi. Na początek dostanie 75 mln złotych

zdj. ilustracyjne | fot. Marcin Jurkiewicz/IPN

Projekt w sprawie powołania nowej instytucji trafił już do Sejmu. Celem Instytutu Sprawiedliwości i Odwagi będzie upamiętnianie i uhonorowanie osób zasłużonych dla Polski.

Działania instytutu będą obejmowały okres od 8 listopada 1917 roku do 31 lipca 1990 roku - Inicjowanie, podejmowanie i wspieranie działań mających na celu upamiętnienie i uhonorowanie osób żyjących, zmarłych lub zamordowanych, zasłużonych dla Narodu Polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą, w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości będącym ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych - czytamy o celach instytutu w projekcie ustawy, do którego dotarł Dziennik. Gazeta Prawna.

W skład Instytutu wejdzie Rada Pamięci złożona z 7-11 osób, które według autorów ustawy mają wyróżniać się wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą z zakresu historii Polski. Na razie nie wiadomo, kiedy Instytut rozpocznie działalność, ale już dziś wiadomo, że na rozpoczęcie działalności ma otrzymać 75 mln złotych z budżetu państwa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
2.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro