Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 8
Reklama

Posłowie PiS chcą powołać Instytut Sprawiedliwości i Odwagi. Na początek dostanie 75 mln złotych

BS
piątek, 27.10.2017 r.
godz. 17.00
BS | piątek, 27.10.2017 r., godz. 17.00
Posłowie PiS chcą powołać Instytut Sprawiedliwości i Odwagi. Na początek dostanie 75 mln złotych
zdj. ilustracyjne - fot. Marcin Jurkiewicz/IPN

Projekt w sprawie powołania nowej instytucji trafił już do Sejmu. Celem Instytutu Sprawiedliwości i Odwagi będzie upamiętnianie i uhonorowanie osób zasłużonych dla Polski.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
14°C 1032 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1032 hPa
POJUTRZE
pogoda
16°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Działania instytutu będą obejmowały okres od 8 listopada 1917 roku do 31 lipca 1990 roku - Inicjowanie, podejmowanie i wspieranie działań mających na celu upamiętnienie i uhonorowanie osób żyjących, zmarłych lub zamordowanych, zasłużonych dla Narodu Polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą, w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości będącym ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych - czytamy o celach instytutu w projekcie ustawy, do którego dotarł Dziennik. Gazeta Prawna.

W skład Instytutu wejdzie Rada Pamięci złożona z 7-11 osób, które według autorów ustawy mają wyróżniać się wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą z zakresu historii Polski. Na razie nie wiadomo, kiedy Instytut rozpocznie działalność, ale już dziś wiadomo, że na rozpoczęcie działalności ma otrzymać 75 mln złotych z budżetu państwa. 

Reklama