Reklama
Reklama

Posłowie PiS chcą powołać Instytut Sprawiedliwości i Odwagi. Na początek dostanie 75 mln złotych

zdj. ilustracyjne | fot. Marcin Jurkiewicz/IPN

Projekt w sprawie powołania nowej instytucji trafił już do Sejmu. Celem Instytutu Sprawiedliwości i Odwagi będzie upamiętnianie i uhonorowanie osób zasłużonych dla Polski.

Działania instytutu będą obejmowały okres od 8 listopada 1917 roku do 31 lipca 1990 roku - Inicjowanie, podejmowanie i wspieranie działań mających na celu upamiętnienie i uhonorowanie osób żyjących, zmarłych lub zamordowanych, zasłużonych dla Narodu Polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą, w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości będącym ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych - czytamy o celach instytutu w projekcie ustawy, do którego dotarł Dziennik. Gazeta Prawna.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA

W skład Instytutu wejdzie Rada Pamięci złożona z 7-11 osób, które według autorów ustawy mają wyróżniać się wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą z zakresu historii Polski. Na razie nie wiadomo, kiedy Instytut rozpocznie działalność, ale już dziś wiadomo, że na rozpoczęcie działalności ma otrzymać 75 mln złotych z budżetu państwa.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze przeszły nad zachodnią Wielkopolską: pożar budynku od pioruna
23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
10.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro