Reklama
Reklama

Są pieniądze na renowację Fortu VII. Projekt ma kosztować ponad 17 mln zł

fot. UMP
fot. UMP

Poznań uzyskał 11,4 mln zł dotacji z funduszy unijnych na projekt zachowania, ochrony i udostępnienia zamkniętych dotąd obiektów fortu. Prace na terenie pierwszego w kraju obozu koncentracyjnego zakończą się za dwa lata.

W ramach projektu wykonana zostanie renowacja murów, ponadto wyremontowany a także zagospodarowany na nowo zostanie teren w obrębie prawego majdanu i prawej podwalni, których obecnie zwiedzać nie wolno. W ramach prowadzonych prac zajdą też zmiany w obrębie wjazdu głównego, w tym odrestaurowanie muru przy bramie głównej oraz odtworzenie bramy zamykającej most. Pojawi się też nowa instalacja wentylacyjna, elektryczna, teletechniczna. Uporządkowana zostanie też zieleń w obrębie obiektu. W rezultacie ma zostać odtworzony autentyczny, XIX-wieczny wygląd fortyfikacji.

Fort przy ul. Polskiej był miejscem wielu tragicznych wydarzeń, jako pierwszy obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce. Jest naszą powinnością zadbać, by kolejne pokolenia poznaniaków mogły uczyć się historii w godnych warunkach. Dlatego tak ważna jest kompleksowa modernizacja Fortu VII, której efekty zobaczymy już za dwa lata - mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu możliwy będzie też zakup wyposażenia niezbędnego do otwarcia nowej ścieżki zwiedzania tzw. "ścieżki fortyfikacyjnej".

Fort VII po zrealizowaniu projektu uzyska wysoką atrakcyjność, a to jest niezbędne, żeby w sposób wyczerpujący i poruszający zaprezentować doświadczenia Wielkopolan z okresu okupacji niemieckiej. Jednocześnie prezentacja w muzeum ścieżki fortyfikacyjnej będzie najatrakcyjniejsza prezentacją poznańskich fortyfikacji i przyciągnie do muzeum kolejne środowisko osób zainteresowanych historią - podkreśla Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Całkowita wartość projektu to 17 mln zł z czego 11,4 mln pochodzić będzie z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace w związku z inwestycją mają się zakończyć do połowy 2019 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro