Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -7

Studenci UM znów wyjdą na ulice: będzie protest, bezpłatne badania oraz szkolenia

j
niedziela, 22.10.2017 r.
godz. 15.40
j | niedziela, 22.10.2017 r., godz. 15.40
Studenci  UM znów wyjdą na ulice: będzie protest, bezpłatne badania oraz szkolenia
fot. Maciej Kopiński, archiwum

Kolejny protest studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zorganizowany zostanie w najbliższą środę. Manifestacja to forma wyrażenia poparcia dla postulatów Porozumienia Zawodów Medycznych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1008 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00 w środę, 25 października na placu Wolności w Poznaniu. Najpierw studenci zapraszają wszystkich chętnych na bezpłatne badania ciśnienia i cukru we krwi. Zostaną też przeprowadzone szkolenia z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ponadto każdy poznaniak będzie mógł się nauczyć badania piersi oraz jąder.

Natomiast o godzinie 17:00 rozpocznie się protest, który jest formą wyrażenia poparcia dla postulatów Porozumienia Zawodów Medycznych. W ten sposób studenci chcę zwrócić uwagę obywateli na aktualny krytyczny stan opieki zdrowotnej w Polsce.

Protest rozrósł się na cały kraj, a medycy dołączyli do akcji głodowej miedzy innymi w Szczecinie, Krakowie i Lesznie. Planowane jest także dołączenie kolejnych miast. Brak porozumienia ze stroną rządzącą, mimo podejmowanych prób, spowodował zjednoczenie się wszystkich zawodów medycznych w ramach Porozumienia Zawodów Medycznych i kontynuowanie wspólnej walkę o poprawę funkcjonowania opieki zdrowotnej i poziomu leczenia Polaków – informują organizatorzy.

Głównym postulatem jest wzrost finansowania systemu opieki zdrowotnej do minimum zalecanego przez Światową Organizacje Zdrowia (6,8% PKB), co ma przełożyć się na zmniejszenie biurokracji oraz skrócenie kolejek do lekarzy – dodają. Wszystkich pacjentów, dla których poprawa funkcjonowania opieki zdrowotnej jest sprawą ważną, serdecznie zachęcamy do udziału w manifestacji, aby wspólnymi siłami wyleczyć chory i nieprzychylny pacjentowi system – kończą.