Reklama
Reklama

Poznań dla seniorów - m.in. bezpłatna taksówka oraz pomoc "złotej rączki"

fot. UMP
fot. UMP

W Poznaniu rusza realizacja projektu " Poznań VIVA senior". Dzięki pionierskiej propozycji dla osób starszych poznańscy seniorzy będą mogli między innymi za darmo dojechać taksówką do urzędu, lekarza, zamówić dowóz książek z biblioteki czy skorzystać z usług "złotej rączki".

Program na lata 2017-2021radni przyjęli zgodnie podczas ostatniej sesji Rady Miasta Poznania. Dzięki pakietowi " Poznań VIVA senior" poznańscy seniorzy będą mogli skorzystać z wielu udogodnień przygotowanych tylko dla nich.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Intensywnie koncentrujemy się na miejskiej polityce senioralnej - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. W Poznaniu mieszka ponad 143 tysiące osób, które przekroczyły 60 rok życia. Wspieranie seniorów, dostarczanie im adekwatnych usług, a także odpowiednia organizacja przestrzeni publicznej i integracja międzypokoleniowa są jednymi z najważniejszych priorytetów miasta. Chcemy działać nie tylko dla seniorów, ale przede wszystkim wspólnie z nimi. Ich potencjał i energia zbyt długo pozostawały niezauważane - dodaje.

Wśród zawartych w pakiecie " Poznań VIVA senior" propozycji znajdziemy między innymi projekt "Złota rączka dla seniora" - starsi poznaniacy będą mogli skorzystać z pomocy przy drobnych naprawach technicznych. W ramach pakietu w poniedziałek ruszy też "Taksówka dla seniora".

To projekt, który ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców miasta - wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Miasto zapewni bezpłatne usługi transportowe dla seniorów, którzy skończyli 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Dzięki temu będą oni mogli dojechać taksówką do urzędu, lekarza-specjalisty czy na groby bliskich. Dodatkowo chcemy też zapewnić darmowy dowóz wypożyczonych książek tym seniorom, którzy lubią czytać, ale nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki. Trwają prace nad dopracowaniem szczegółów projektu, ale chcemy go uruchomić jeszcze w tym roku - dodaje.

Aby zamówić darmową taksówkę senior najpierw będzie musiał zadzwonić na infolinię Biura Poznań Kontakt - co ma zapewnić bezpieczeństwo osób starszych. Z takiego udogodnienia seniorzy po 70 roku życia mający problemy z poruszaniem się będą mogli skorzystać dwa razy w miesiącu. Choć pakiet na razie prowadzony jest pilotażowo miasto już zapowiada, że jeśli tylko się sprawdzi zostanie przedłużony.

W ramach pakietu planowany jest też projekt dopłat do małych remontów dla seniorów, którzy mieszkają w lokalach komunalnych. Starsi poznaniacy będą mogli liczyć na wsparcie przy pracach, które pomogą w przystosowaniu mieszkania do potrzeb starszych osób - np. likwidacja progów czy wymiana głębokiej wanny na kabinę prysznicową.

Miasto zapewnia, że bierze też pod uwagę potrzeby seniorów przy realizacji miejskich inwestycji, projektów i zadań. Między innymi likwidowane są bariery architektoniczne, w parkach i na osiedlach ustawiane są ławki, a tabor tramwajowy i autobusowy uzupełniany jest niskopodłogowymi pojazdami. Co ważne w lipcu 2016 roku miasto zostało przyłączone do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia.

Poznańska Rada Seniorów jest mocna siłą tych, którzy ją wspierają - mówi Zdzisław Szkutnik - przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów - Nie byłoby tych wszystkich inicjatyw, gdyby nie modelowa współpraca i doskonałe relacje z władzami miasta. W 2014 roku przed wyborami samorządowymi chodziłem na spotkania z kandydatami na prezydenta miasta i słuchałem, jakie mają propozycje dla seniorów. Teraz mogę szczerze powiedzieć, że prezydent Jacek Jaśkowiak spełnił swoje obietnice wyborcze z naddatkiem - a przecież to jeszcze nie koniec! Już teraz pracujemy nad kolejnymi pomysłami - dodaje.

Prezydent Poznania zaprosił też inne polskie miasta do wspólnego tworzenia polityki senioralnej. Wymiana doświadczeń sprawia, że dobre praktyki wprowadzone w jednym mieście mogą być wykorzystane w innych, a to bardzo ważne - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. Zwykle życzy się seniorom stu lat. My również życzymy im stu lat i więcej - ale spędzonych w komforcie, w miastach, które są przyjazne starzeniu - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
1.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
63.71 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro