Reklama
Reklama

Miasto przejęło wszystkie grunty Maltanki. Nie będzie już płaciło kościołowi za przejazdy kolejki

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

O opłatach, które MPK Poznań uiszcza Kurii Metropolitalnej za to, że Maltanka kursuje po kościelnych gruntach zrobiło się głośno w czerwcu 2015 roku. Miasto postanowiło sprawę rozwiązać, a dziś podpisano ostatnie umowy notarialne i przejęto kościelne działki.

W czerwcu 2015 roku Poznań obiegła informacje o tym, że MPK Poznań płaci każdego miesiąca 12000 złotych za przejazdy kolejki po kościelnych gruntach. Jacek Jaśkowiak skomentował wówczas sprawę w ostrych słowach i nazwał księży bankierami. Jednocześnie prezydent Poznania zapowiedział, że będzie chciał ten problem rozwiązać. Miasto rozpoczęło negocjacje z kościołem i przejmowało kolejne należące do kościoła działki. W ubiegłym roku odkupiono działki za 1,3 mln zł.

Dwudziestego października podpisano umowy notarialne w sprawie kolejnych działek. Tym razem doszło do wykupu kościelnych terenów oraz zamiany działek. Oznacza to, że kolejka Maltanka w całości kursuje po terenie miejskim. Miasto zapowiada jednak, że to nie koniec rozmów z kościołem. Trwają prace nad uregulowaniem prawnym innych nieruchomości, a umowy mogą być podpisane jeszcze w tym roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Gorąco i burzowo. Znowu ostrzeżenia meteo dla regionu. Tym razem nawet drugiego stopnia!
27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro