Reklama
Reklama

Mieszkanka oburzona plakatami reklamującymi wystawę ludzkich ciał

Już od wtorku w Galerii Pestka będzie można zobaczyć wystawę Body Worlds autorstwa doktora Gunthera von Hagens. W mieście pojawiły się billboardy ją reklamujące i są osoby nimi oburzone.

W tej sprawie napisała do nas czytelniczka Ewa. - Mieszkam na Podolanach, gdzie codziennie jestem zmuszona oglądać ogromne bannery z plakatem, pokazującym ogromnego trupa bez ręki, za to ze sztucznymi oczami. Naprawdę nie można tego pomylić z czymś innym, to jest trup. Taki szkielet obciągnięty czerwono-brązową skórą - pisze.

- Plakaty są dwa, oba bardzo blisko szkoły. Jeden praktycznie po drugiej stronie ulicy (Strzeszyńskiej), drugi na Druskiennickiej naprzeciwko marketu Piotr i Paweł. Proszę mi wierzyć, obraz ten pozostaje w pamięci. To są drogi do szkoły i przedszkola, dzieci muszą to widzieć. Moje zobaczyło i prosi, aby teraz jeździć inną drogą. Jak to jest, że kiedy się zapłaci, można na takim bannerze zawiesić wszystko? Dlaczego normalny człowiek, który nigdy nie poszedłby na tę wystawę, musi to oglądać - dopytuje.

Billboardy jednych oburzają, innym się podobają i wręcz zachęcają do odwiedzenia wystawy. W przypadku uznania je za niestosowane i poczucia się urażonym, sprawę można zgłosić do prokuratury. Tak było chociażby w przypadku odrażających plakatów antyaborcyjnych, które pojawiały się na Śródce (przedstawiały martwy płód). Ostatecznie sąd uznał, że nie będzie prowadzić postępowania w tej sprawie, bo jego zdaniem "powieszenie billboardu z martwym płodem nie wykraczało poza realizację prawa do prezentowania własnych poglądów".

Przypomnijmy, że wystawa Body Worlds to "najliczniej odwiedzana wystawa świata" - do tej pory odwiedziło ją ponad 45 milionów osób na całym świecie. Twórcą wystawy jest dr Gunther von Hagens, wynalazca plastynacji. Dzięki dawcom organów uzyskał narządy wewnętrzne ludzi i dokładnie prezentuje ich położenie względem siebie. Plastynacja to najkrócej ujmując przekształcenie ludzkiego ciała w anatomiczny model, który ukazuje wnętrze człowieka w sposób, w jaki dotąd go nie ukazywano.

Wystawę będzie można zobaczyć w Galerii Pestka od 24 października do 21 stycznia. Bilety kosztują od 30 do 60 złotych za osobę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro