Reklama

Mgła w Poznaniu: utrudnienia na drogach i na Ławicy

fot. Krzysztof Szczotka / archiwum
fot. Krzysztof Szczotka / archiwum

Gęsta mgła, przed którą ostrzegał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pojawiła się nad Poznaniem.

Kierowcy poruszający się po poznańskich i wielkopolskich drogach muszą uważać - warunki są bardzo trudne przez ograniczoną widzialność. Już doszło do potrącenia na Teatralce, na szczęście do tej pory w Poznaniu obyło się bez poważniejszych wypadków. Apelujemy również do pieszych o ostrożność - mgła sprawia, że są mniej widoczni niż zwykle.

Niestety mgła wpływa na funkcjonowanie poznańskiego lotniska. Od rana na Ławicy nie wylądował jeszcze żaden samolot. Samoloty obsługujące loty zaplanowane na 6.10 do Sztokholmu, 6.20 do Monachium oraz 6.30 do Londynu, jeszcze nie wystartowały. Samolot, który miał o 6.10 wylecieć na Rodos, został natomiast przebazowany.

Przypomnijmy, że wiosną przyszłego roku na Ławicy ma być testowany system ILS drugiej kategorii, który umożliwia podjęcie decyzji o lądowaniu na wysokości nawet 30 metrów - właśnie z takiej wysokości pilot musi widzieć ziemię. Dodatkowo kategoria II zakłada widzialność na drodze startowej nie mniejszą niż 300 metrów. Pracownicy Ławicy twierdzą, że wprowadzenie kategorii II systemu ILS umożliwi lądowanie na poznańskim lotnisku podczas mgły o 1/3 samolotów więcej niż obecnie.

Zgodnie z komunikatem IMGW, mgły w Wielkopolsce mogą się utrzymywać do południa.

  • Aktualizacja
    piątek, 20.10.2017 r., godz. 09.39
    Aktualizacja
    piątek, 20.10.2017 r., godz. 09.39
    Odwołano przylot z i wylot do Frankfurtu, opóźnione są przyloty z Warszawy i Dublina. Opóźniony jest też wylot do Warszawy.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
17.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro