Reklama
Reklama

Wciąż wzrasta liczba chorych na żółtaczkę w Poznaniu

W Wielkopolsce do 17 października stwierdzono już 376 zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Najwięcej w naszym powiecie.

Z danych wojewódzkiego sanepidu wynika, że chorych wciąż przybywa. Jeszcze na początku września było to około 250 zachorowań, a dziś mówi się o blisko 400. W szpitalach aktualnie przebywa 6 osób.

W powiecie poznańskim i mieście Poznań od marca do 17 października odnotowano 250 zachorowań. Zdecydowana większość dotyczy mężczyzn. Tylko w pierwszej połowie października zachorowało ponad 20 osób. - Odnotowano 178 hospitalizacji, 72 osoby leczono ambulatoryjnie. Zebrane dane wskazują, iż 54 osoby chore na WZW typu A udzieliły informacji, iż w okresie narażenia na zachorowanie przebywały w krajach: Niemcy, Austria, Słowacja, Grecja, Czechy, Malta, Rumunia, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Turcja, Litwa, Włochy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Albania, Dania, Francja - podaje poznański sanepid.

Sanepid prowadzi dochodzenia epidemiologiczne, ustalane są czynniki ryzyka i narażenia na zakażenie, prowadzona jest działalność edukacyjna w zakresie zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Według sanepidu najbardziej prawdopodobną drogą szerzenia się zakażeń wirusem jest droga pokarmowa i kontaktowa (kontakt domowy lub seksualny). Sanepid zachęca do szczepienia się przeciwko zakażeniom WZW typu A - zdaniem specjalistów to najskuteczniejsza metoda walki z rozprzestrzeniającą się chorobą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Odnotowano pierwszy upał w tym roku w Polsce. Pod Poznaniem
29℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
16.74 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro