Reklama
Reklama

Jesienne problemy z powietrzem w Poznaniu: jest pierwsze przekroczenie normy

fot. Jakub Wróblewski
fot. Jakub Wróblewski

We wtorek w Poznaniu odnotowano pierwsze w tym sezonie przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłu PM10 w powietrzu.

Stacja Poznań - Botanik pokazała w środę stężenie pyłu PM10 na poziomie 58 mikrogramów, a to przekroczenie dobowej normy o 8 mikrogramów. Najgorzej było w godzinach 19.00 - 21.00, gdy w ciągu godziny stężenie wynosiło około 110 - 117 mikrogramów. Na stacji na Polance między 20.00 i 24.00 także stężenie przekraczało 50 mikrogramów, ale zdecydowanie lepsze warunki w pozostałych godzinach dnia sprawiły, że do przekroczenia normy dobowej nie doszło.

Przekroczenie ze stacji Poznań - Botanik jest pierwsze w tym sezonie. Obecnie pogoda nas "rozpieszcza", ale w najbliższych dniach ma się zrobić chłodniej, a to oznacza, że poznaniacy będą intensywniej ogrzewać mieszkania, co wiąże się z większym stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu.

W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10, a także pyłu PM2,5, wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.

Aktualne dane związane z jakością powietrza można sprawdzić TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro