Reklama

Most Lecha do rozbiórki! Prace rozpoczną się w przyszłym roku

fot. Rzuwig/wikimedia/CC BY 30
fot. Rzuwig/wikimedia/CC BY 30

We wtorek Gazeta Wyborcza poinformowała o planowanej rozbiórce północnej nitki Mostu Lecha. Przeprawa zostanie rozebrana, a w jej miejscu powstanie nowa konstrukcja. Prace w tym miejscu potrwają ponad dwa lata.

Most Lecha składa się z dwóch części. Nitka południowa położona jest na konstrukcji wybudowanej w latach dziewięćdziesiątych, a część północna pochodzi z lat pięćdziesiątych i od momentu powstania nie przeszła generalnego remontu -Według naszej wiedzy i przeprowadzonych ekspertyz most musi zostać rozebrany do zera - wyjaśnia w rozmowie z gazetą Paweł Śledziejowski, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nie zaprezentowano jeszcze szczegółowego projektu nowej przeprawy, ale już dziś wiadomo, że powstaną na niej trzy pasy dla samochodów, ścieżka rowerowa oraz chodnik - Według naszej oceny od zamknięcia i rozbiórki mostu do wybudowania nowego trzeba liczyć ok. dwa i pół roku - szacuje Śledziejowski.

Prace będą dofinansowane ze środków europejskich. Miasto dostało na ten cel 120 mln zł, a całkowity koszt projektu to 240 mln zł. Rozpoczęcie prac jest sprawą pilną, bo istniejąca nitka ma zgodę na użytkowanie do końca bieżącego roku. ZDM zlecił już ekspertyzę stanu technicznego mostu i wystąpił o przedłużenie pozwolenia na użytkowania, ale nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro