Reklama
Reklama

Miasto zaprezentowało wizualizację tramwaju na Naramowice! Prace rozpoczną się w przyszłym roku

fot. UM
fot. UM

Dziś w Urzędzie Miasta podpisano umowę na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy trasy tramwajowej na Naramowice. Jednocześnie zaprezentowano pierwszą wizualizację pełnego przebiegu nowej trasy tramwajowej, a urzędnicy zapowiadają, że budowa trasy tramwajowej rozpocznie się w przyszłym roku.

O potrzebie budowy trasy tramwajowej na Naramowice mówi się od wielu lat, a temat ten stał się jednym z wiodących w ostatniej kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi. Ówczesny kandydat Jacek Jaśkowiak był zdecydowanym zwolennikiem budowy tramwaju i zapewniał, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta doprowadzi do wybudowania trasy tramwajowej w trakcie pierwszej kadencji. Już dziś wiadomo, że tej obietnicy nie zrealizuje, ale wszystko wskazuje na to, że pierwszą kadencję zakończy rozpoczęciem prac budowlanych - To niewątpliwie inwestycja ważna dla mieszkańców północnej części Poznania i kluczowa dla komunikacji w mieście. Dlaczego tramwaj jeszcze nie jedzie? Z jednej strony byliśmy przekonani w 2014 roku, że jakieś prace zostały poczynione w zakresie przygotowania tej inwestycji przez poprzednie władze. Z drugiej zależało nam na sprawnej inwestycji, by ta zamknęła się w założonym budżecie i terminie - tłumaczył się na dzisiejszej konferencji Jacek Jaśkowiak i dodawał - Wyciągnęliśmy wnioski w z przewlekających się prac przy Kaponierze i innych inwestycji. Uważam, że lepiej się stało, że prace ziemne rozpoczną się w przyszłym roku, ponieważ cała inwestycja będzie lepiej zaplanowana. Są zabezpieczone na nią środki, w tym z unijnych dotacji. Całość prac będzie krócej trwała i przez to będzie mniej uciążliwa dla mieszkańców.

W Urzędzie Miasta podpisano dziś umowę na przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy trasy tramwajowej, ale zdecydowanie najważniejsze było dziś zaprezentowanie video wizualizacji, na której pokazano przebieg całej trasy od pętli Wilczak do nowej pętli przy ulicy Błażeja -Przedmiotem inwestycji jest kompleksowa budowa trasy tramwajowej od pętli Wilczak do przystanku końcowego usytuowanego pomiędzy ul. Bolka i Błażeja na Naramowicach. W powiązaniu do budowy trasy tramwajowej, planowana jest również modernizacja ul. Naramowickiej w na odcinku Serbska - Lechicka, przebudowa skrzyżowania ul. Naramowicka/Lechicka oraz budowa ul. Nowa Naramowicka, która zostanie włączona do istniejącej Naramowickiej łącznikiem stanowiącym fragment ul. Nowa Stoińskiego - wyjaśniał Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Łącznie powstanie torowisko tramwajowe o długości 3,3 kilometra oraz 7,5 kilometra nowych dróg. Na trasie tramwaju powstanie osiem nowych przystanków. Całkowity koszt inwestycji to ponad 400 mln złotych, a 1/3 tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych. Prace budowlane mają się rozpocząć w przyszłym roku, a tramwaj na Naramowice powinien dojechać w 2022 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro