Reklama
Reklama

Nowy unikat w zbiorach Muzeum Broni Pancernej

fot. Maciej Boruń / Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wzbogaciło się o kolejny unikatowy eksponat. To niemiecka armata polowa 7,7cm leichte Feld Kanone (l.F.K.) 1896 n/A.

Dwie jedyne armaty tego typu zachowane w Polsce znajdowały się przed zamkiem Czocha na Dolnym Śląsku. We wtorek zostały przetransportowane do Poznania. - Starsza, wyprodukowana w roku 1907, pozostanie w muzeum w Poznaniu, młodsza, z roku 1916 trafi do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie - wyjaśnia Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA


Armaty pozyskano dla muzeów dzięki staraniom szefostwa Agencji Mienia Wojskowego. Nie wiadomo dokładnie jak długo armaty stały na zamku Czocha. Na pewno były tam od ukończenia II wojny światowej. - 70 lat oddziaływania atmosfery bardzo niekorzystnie wpłynęło na kondycję obu armat. Inne czynniki (np. tegoroczne uszkodzenie jednej z armat przez pijanych turystów) dodatkowo wpłynęły na ich fatalny stan. Jak określił to Waldek Banaszyński - szef zespołu remontowego wolontariuszy MBP, "to był ostatni dzwonek aby je uratować" - dodaje.

Kustosz muzeum bardzo cieszy się z kolejnego eksponatu. - Pozyskanie tej armaty jest bardzo ważne nie tylko ze względu na unikatowość tych eksponatów, ale przede wszystkim ze względu na wielkopolski akcent w historii tego typu dział: wiele armat 7,7 cm FK 96 n.A. zostało zdobytych przez Powstańców Wielkopolskich i użytych w Powstaniu Wielkopolskim oraz w trakcie wojny polsko-bolszewickiej - tłumaczy ppłk Tomasz Ogrodniczuk, kustosz Muzeum Broni Pancernej.

Armaty wkrótce zostaną wyremontowane. Muzeum wierzy, że eksponat będzie gotowy na otwarcie nowej siedziby MBP pod koniec 2018 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
10.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro